Автомобил удри во 10-годишно девојче

Десетгодишно девојче е тешко повредено кога вчера во неа удрил автомобил на регионалниот пат Мелнички Мост- Центар Жупа. Во несреќата, девојчето се здобило со сериозни...

Заев очекува поддршка од опозицијата за евентуалното решение за името

Добро е што направивме исчекори, тие се огромни. Се надевам дека и за она што е останато за крај, а е многу сериозно и...

Автомобил влетал во куќа во Штип

Синоќа во Штип, непознато возило удрило во sид од куќа, сопственост на 88-годишна жена. Како што соопштија од МВР од ударот се срушиле поголем број...

МПЦ ја додаде Јустинијана Прима во титулата на Архиепископот

Македонската православна црква во иднина ќе ја носи титулата како канонска наследничка на Охридската Архиепископија, но и титулата на Јустинијана Прима. Архиепископскиот црковно-народен собор на...

Заврши десеттиот Летен кампус на Криволак

Со показна вежба на 120 питомци и студенти од нашата држава и 11 партнерски земји, денеска на полигонот Криволак и официјално заврши десеттиот, јубилеен,...

Титаник 2“ : Дума сведочеше како Ибраими ја сменил одлуката за прегласување во Струмица...

На денешното рочиште за предметот „Титаник 2“ сведокот Виолета Дума, одговараше на прашања на обвинителката на СЈО Фатиме Фетаи во врска со приговорите на...

Попис на населението ќе покаже колку зеленило има во Скопје по жител

Со актуелниве случувања, градењето на гасоводот низ заштитената парк-шума Водно и прекумерното интензивно градење станбени згради врз парковски површини во Скопје, се поставува прашањето...

Итала: Средствата од ЕУ да не завршуваат во џебовите на измамниците

Предизвиците и можностите за спречување измама и злоупотреби на средствата на Европската Унија се на врвот на агендата на годинашната конференција на земјите-кандидати и...

Пендаровски за неколку часа собра над 15 илјади потписи

Кандидатот на СДСМ и Коалицијата, Стево Пендаровски ја доби огромната поддршка на граѓаните за неговата кандидатура за претседател на државата во сите градови во Република...

Експлозивно средство пронајдено во кумановската населба „Карпош“

Неексплодирано убојно средство пронашол жител во кумановската населба „Карпош“ вчера и случајот го пријавил во Регионалниот центар за управување со кризи, информираат од Центарот. За...