9 C
Skopje
20.11.2018 - 23:33

Асаф Адеми: Секаде каде што ќе се открие криминал, ќе соработуваме со СЈО

Министерот за култура Асаф Адеми не е во детали запознат со извештајот за неправилности во работата на Министеството за култура во 2016 година, што...

Заезерени булевари по секој дожд, а Скопје со атмосферска од само 30 отсто

Повторно дождови, можно невреме попладне, гласат најавите на метеоролозите, а тоа, пак, за скопјани значи повторно влегување во сообраќаен хаос на полни улици со...

Куманово доби Центар за упатување на жртви од сексуално насилство

Во просториите на кумановската болница денеска беше отворен Центар за жртви од сексулано насилство. Центарот е резултат на мултисекторската соработка на министерствата за здравство,...

Нема потврда од науката дека ГМО се штетни

Од генетски модифицираните организми (ГМО) регистрирани во светски рамки, досега не е евидентиран ниту еден штетен случај врз здравјето на луѓето, рече денеска директорот...

Македонија се става во вазалска положба кон Грција

Џејмс Петифер, професор на Одделот за историја на универзитетот „Оксфорд“ Статускво-ситуацијата не беше лоша, бидејќи многу врски во трговијата и во туризмот се развиваа добро....

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со...

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање...

Дрво Гинко засадено на местото на споменикот на Ќосето

Дрво од видот Гинко е засадено денеска пред Судската палата, на просторот каде што претходно се наоѓаше споменикот на Андон Лазов Јанев –Ќосето. - Отстранувањето...

Спасовски за МИА: МВР и ЈО се уште интензивно работат на истрагата за „27...

Не е завршена истрагата за случувањата од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Неа се уште ја води Јавното обвинителство за гонење...

Поради дефект без вода неколку улици во Црниче

Корисниците од улиците „Димче Мирчев“, „Јордан Мијалков“, „Партение Зографски“ во Црниче и дел од улица Серска и Востаничка од 14 часот ќе имаат прекин...

Тешка сообраќајка на бул. „Теодосиј Гологанов“

Тешка сообраќајна несреќа се случила попладнево меѓу возило „ситроен Ц4“ со тетовски таблички и мотор, на бул. „Митрополит Теодосиј Гологонаов“ кај Млечниот ресторан. Од МВР...