31.3 C
Skopje
17.9.2019 - 20:22

Апелацискиот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелацискиот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за случајот со терористичките напади...

Туск: Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Македонија направила сè што се очекувало изминатиот период за...

Кучињата скитници се множат, а се множат и тужбите

Според МВР, лани имало 404 пријавени случаи, а годинава само до септември има 428 каснати лица од кучиња скитници. Последниве три години се активни...

Претседателот на Европскиот Комитет на регионите во посета на Македонија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, ќе биде домаќин на претседателот на Европскиот Комитет на регионите, Карл-Хајнц Ламбертс, кој од...

Туск на средби со Заев и Пендаровски

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, денеска престојува во посета на Република Македонија. Тој ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран...

Фрчкоска најавува барање за укинување на притворот на Јанева

Адвокатката Ирена Фрчкоска, која ја застапува разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, во интервју за ТВ21 најави дека ќе поднесат барање за укинување на...

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и Марин

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром кадешто средба со граѓаните имаа градоначалниците на Скопје и Аеродром, Петре Шилегов...

Милошоски: Предлагаме стандарден модел на ЈО, без хибридни решенија

-Пред неколку дена примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на Законот за јавното обвинителство и по којзнае кој пат забележавме дека...

Фатиме Фетаи се враќа во скопското обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавни обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Обвинителката Лиле Стефанова...

Одложено судењето за несреќата кај Ласкарци

Судењето за катастрофалната несреќа кај Ласкарци во која животот го загубија 16 лица, кое беше закажано за денес, беше откажано поради отсуство на еден...