Помпео: Членството на Македонија во НАТО ќе доведе до поголема безбедност

Северна Македонија стана 30-та сојузничка на НАТО, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео и нагласи дека влезот во НАТО претставува врв на напорите правени...

Официјално станавме 30-та членка на НАТО

Денеска преку Амбасадата на Македонија во Вашингтон, во Стејт Департментот во САД беше депониран инструментот за пристапување кон Северноатлантскиот договор, со што, од денес...

Отворањето на пристапните преговори докажува дека ЕУ е насочена кон приоритетите

Европските лидери синоќа ја потврдија одлуката на министрите за отворање пристапни преговори со Македонија, објави министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Европските лидери состанокот го...

ЕУ ќе ја потврди одлуката за пристапни преговори

Ставот од заклучоците на шефовите на дипломатијата кои ги одобрија пристапните преговори со Македонија и со Албанија, треба да биде потврден од водечките луѓе...

Пандемијата ја олесни одлуката на ЕУ за преговори со Македонија и Албанија?

Според тврдењата на австрискиот весник „Пресе“ Пандемијата од коронавирусот и стравот од геополитичка загуба на моќта ја наведе ЕУ, со половина година задоцнување, да донесе...

Димитров: Нè чека многу до заокружување на членството во ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, рече дека до добивањето на датумот за преговори со ЕУ биле донесени храбри политички одлуки, дека патот не...

Османи: Oдлуката за почеток на преговорите со ЕУ не е подарок

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи на денешната прес-конференција во Владата рече дека одлуката за стартот на преговорите на земјата не е подарок туку,...

EУ донесе одлука за почеток на преговорите со Македонија и Албанија

Еврoпската Унија (ЕУ) донесе одлука за почеток на преговорите со Македонија и со Албанија. Веста на Твитер ја соопшти еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. Одлуката за...

ЕУ одлучува за почетокот на преговорите со Македонија

Одобрување на заклучоците финализирани на амбасадорско ниво, со кои се дава зелено светло за отпочнување на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, се...

Јанева ја искористи вонредната состојба за одложување на судењето за „Рекет“

Судењето за случајот „Рекет“ е одложува на барање на адвокатите на обвинетата Катица Јанева, во кое се наведува дека поранешната шефица на Специјалното јавно...