3.7 C
Skopje
13.12.2019 - 4:52

Заев – Пфорнер: Силна поддршка од Германија за напредокот на Македонија

Премиерот Зоран Заев се сретна со Штефан Холтхоф-Пфорнер, германскиот покраински министер за федерални, европски и меѓународни прашања на Северна Рајна Вествалија. - На средбата е...

Отворена прва градинка во Куклиш

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, денеска ја отворија новоизградената градинка во село Куклиш. Капацитетот на...

Возилата што помалку загадуваат ќе се увезуваат со помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска процедура, а ќе важи...

Шекеринска – Шидер: По успехот во НАТО, Македонија очекува вреднување на сработеното и од...

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Брисел се сретна со Андреас Шидер, копретседавач на Заедничкиот парламентарен комитет на Северна Македонија и...

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а тој даде свечена заклетва...

Заев: Безбедноста со членството во НАТО е основа за дополнителен економски раст

На Филозофскиот факултет во Скопје на УКИМ денеска се одржа последната од низата трибини на НАТО Караванот на која дебатираа Претседателот на Владата Зоран...

Институт за македонска литература: БАН активира политички инволвирања преку негирањето на македонскиот јазик

Институтот за македонска литература најостро реагира по повод ставот на Бугарската академија на науките дека македонскиот јазик не постои, т.е. дека е писмено регионална...

Заврши епидемијата на мали сипаници, укинати мерките за контрола

Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство констатираше дека се исполнети епидемиолошките услови за одјава на епидемијата на мали сипаници на територијата на...

Како да се оживее процесот за проширување на ЕУ?

Неодамнешното вето за пристапни преговори со ЕУ на Македонија и Албанија од страна на францускиот претседател Емануел Макрон генерално е гледано како чекор назад...

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на Општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на неговиот адвокат Димитар Дангов за обвинението за злоупотреба со...