12 C
Skopje
23.10.2018 - 1:20

Мијалков: Историското ВМРО имало про-западна ориентација

Поранешниот директор на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков повикува на единство во членството на партијата и потсетува дека историското ВМРО...

Од спортска обложувалница во Битола украдени 150.000 денари

Две маскирани лица синоќа ограбиле Спортска обложувалница на улицата „Прилепска“ во Битола. Како што соопшти МВР, околу 22:40 часот било пријавено дека две маскирани лица...

ОЈО: Дел од обвинетите од „27 април“ организирани и со фантомки влегле во Собранието

Александар Василевски-Нинџа, Никола Митревски-Кољо, Горанче Ангеловски-Ќосето, Стефан Младеновски, Михаил Младеновски, Захарие Симовски, Младен Додевски, Јане Ченто, Игор Југ, Илија Славески, Влатко Трајков, Вилијам Михајловски...

Почна постапката за прогласување на Лесново за прв Геопарк во Македонија

Почна официјалната постапка Лесново да стане првиот Геопарк во Македонија, под заштита на УНЕСКО. Во Пробиштип денеска беше потпишан Меморандум за почнување на постапката...

Димитров – Палмер: Поддршка од САД за Договорот од Преспа и членство во НАТО...

Евроатлантските перспективи на земјата, како и актуелните политички состојби во Република Македонија и во регионот биле тема на денешната средба на министерот за надворешни...

Ѕанакопулос: Во соседната земја беше направен историски чекор

Двотретински изгласаниот предлог во македонското Собрание за почеток на уставните промени е историски чекор што ги носи двете страни поблиску до финалното- стапување во...

Од рак на дојка годишно умираат 279 жени, неопходни редовни прегледи

Од рак на дојка во Македонија годишно умираат 279 жени, или 27 на 100.000. Најголем број од смртните случаи се на возраст од 55...

Спасовски: Обезбедување за сите пратеници кои ги поддржаа уставните измени

Сите пратеници кои гласаа за иницијативата за промена на Уставот се обезбедувани, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање...

Обвинетите за „27 април“ со поддршка за пратениците кои гласаа „за“

На почетокот на денешното рочиште за „27 април“, обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да даде поддршка за пратениците кои во петокот во Собранието...

Водостојот на Црн Дрим скоро петпати понизок од октомврискиот просек

Речиси петпати е понизок водостојот на Црн Дрим од октомврискиот просек, покажуваат денешните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи. Под просекот за октомври е и...