7.9 C
Skopje
4.12.2020 - 22:15

За една седмица 402 новозаразени од ковид-19 во Прилеп

Од Центарот за јавно здравје Прилеп информираат дека за изминатите седум дена во општина Прилеп имало 402 нови случаи на новозаразени од коронавирусот, додека...

ВМРО-ДПМНЕ предлага бесплатно тестирање за коронавирус за сите граѓани

ВМРО-ДПМНЕ предлага бесплатно тестирање за коронавирус за сите граѓани. - Како пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ предложивме амандмани за ковид-кризата и затоа бараме од нашиот...

Издадени околу 40 илјади решенија за изолација во изминатиот месец

Изминатиот месец откако стапија на сила измените и дополнувањата на Законот за заштита на наслението од заразни болести, Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДЗСИ)...

Волонтерите од ВМЦ и студентите се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воениот-медицински центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во Скопје од денес почнаа...

Почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше заразен и од коронавирусот. Петре...

Нови 336 заболени и 32 починати од ковид-19

Во изминатите 24 часа направени се 1.181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19, според синоќешниот извештај на министерството за здравство. По...

МЗ: Се надеваме дека ЗНМ и ССНМ го разбираат притисокот под кој работат медицинските...

Министерството за здравство соопшти дека жали за недоразбирањето кое настанало во врска со издадена забрана за снимање од страна на медиумите. - Министерството за здравство...

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на Групата за процена во ЦУК. Со седницата на Групата за процена раководеше, в.д....

Од коронавирус починаа двајца свештеници во Битолско

Владиката на Пелагониската епархија, Петар, во вчерашната проповед после литургијата во црквата „Свети Велокомаченик Димитриј“ во Битола, упати апел до сите верници дека состојбата...

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи отколку приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој беше разгледана состојбата со...