Тестирањето за коронавирус само за сомнителни случаи

Само резултатите од лабораторијата на Клиниката за инфективни болести во Скопје се сметаат за релевантни, зашто се унифицирани и потврдени од лабораторија од Германија Оние...

Нови четири случаи на коронавирус, сите се од Скопје

Министерството за здравство информира дека денешната бројка на заболени со коронавирус во земјата – состојба до 12 часот е 35. Утрово на коронавирус се...

Нови мерки: Субвенции за придонеси на плати и бескаматни кредити за бизнисите

Покрај здравствените ризици, корнависрусот носи и еднакво големи предизвици за светската економија и македонската економија нема да остане имуна. Токму затоа, владата започнува со...

Уапсен сопственик на локал каде што се собирале луѓе

Во гостиварски Добридол во вчерните часови на 17 март полицијата уапсила 57-годишник, откако во контрола спроведена заедно со Државниот пазарен инспекторат, во неговото интернет...

Телефонот за психолошка поддршка непрекинато ѕвони

Особено ранлива категорија се децата. Очигледно е дека децата разбираат дека нешто невообичаено се случува, бидејќи не одат во училиште, иако е во тек...

Привремено сместените во Пепелиште ќе бидат преместени во Демир Капија

Лицата сместени во Центарот за обука во Пепелиште на Криволак, ќе бидат преместени на нова локација, информира Министерството за одбрана. - Како што известивме вчера,...

Димитров: Ситуацијата не се сфаќа сериозно, 1.331 лице заминало по апелите да не се...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров синоќа се огласи на социјалните мрежи во врска со непочитувањето на апелот граѓаните да се возржат од патувања,...

Локалите, коцкарниците и обложувалниците во Кичево, се придржуваат кон мерките на Владата

За да се провери дали угостителските објекти, коцкарниците и обложувалниците се придржуваат кон мерките на Владата за справување со Коронавирусот, полициските службеници од СВР...

Пендаровски: Реално немаме ресурси да покриеме кризна состојба на цела територија

Претседателот Стево Пендаровски објасни зошто се уште не е воведена кризна состојба на цела територија поради пандемијата создадена од коронавирусот. Тој во во вечерашното...

Петмина нови заразени – четворица се од Дебар, а една пациентка од Скопје

Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција ги потврди информациите дека има пет нови случаи на заразени од коронавирус од кои четворица се од...