Донација на компанијата „ДМ“ за Клиничката болница во Битола

Клиничката болница во Битола доби нова донација. Компанијата „ДМ“ денеска донираше два апарата за механичка вентилација-респиратори во вкупна вредност од 36.600 евра. Респираторите се донирани...

За седум дена 425 новозаразени од ковид-19 во Прилеп

Од Центарот за јавно здравје - Прилеп информираат дека за седум дена, односно во периодот од 17 до 23-ти ноември, во општина Прилеп имало...

Здравствените објекти ќе ги обезбедуваат околу 150 полицајци и 300 војници

Стојанче Ангелов, в.д. директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, денеска изјави дека вкупно 295 припадници на Армијата ќе учествуваат во поддршка...

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во...

Речиси половина од активните 20.687 случаи се во Скопје

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на...

Филипче на работен состанок со колегите од хируршките клиники

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево се сретна со директорoт на Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и ургентен центар...

СВР Битола во контрола на 1.183 лица што се во изолација

СВР Битола, која покрај Битола, ги опфаќа уште општините Прилеп, Демир Хисар, Крушево, Ресен и Макеоднски Брод викендов исконтролира 1.183 лица, кои во моментот...

Подготовка на терен за поставување на модуларен ковид центар во Битола

Со цел интервентно да се одговори на потребите за здравствени капацитети и да се овозможи организација на просторот, во рамки на парцелата на Клиничката...

Во Македонија 387 нови случаи на ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-174, Куманово-17,...

Утврдени силите и средствата со кои Армијата ќе дава поддршка на МВР и на...

Во Центарот за управување со кризи се одржа седница на Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК, сега во редуциран состав. На седницата се...