Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет, истакна министерот за здравство,...

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 452, Битола – 85, Куманово –...

Во болниците од коронавирус се лекуваат 1.687 пациенти, во Скопје за еден ден се...

Вкупнно 1.687 пациенти со компликации на коронавирус, се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава. Има околу 340 празни...

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува да заврши вакцинацијата на приоритетните групи...

Филипче: Верските лидери да апелираат до граѓаните да седат дома за празниците

Многу е битно сега и верските лидери да сфатат дека ситуацијата е навистина сериозна, дека епидемиолошката слика може дополнително да ја искомплицира состојбата во...

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти Министерството за здравство. Направени се...

ВМРО-ДПМНЕ црташе срца на кејот на Вардар во спомен на починатите од ковид-19

Во герила акција на кејот покрај реката Вардар, ВМРО-ДПМНЕ нацрта 4.108 срца со цел, како што велат од партијата, да бидат потсетник на оние...

Филипче: Справувањето со третиот силен бран е исклучително тешко

Министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната координација со директорите на Клиниките, истакна дека деновиве е намален бројот на хоспитализации во болниците. Сепак, како што...

Регистрирани 1.163 новозаразени од ковид-19, починаа 35 лица

Во последните 24 часа се направени 3.927 тестирања, а регистрирани се 1.163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 473, Битола – 100, Куманово –...

Баздникин: Се работи на испораката на преостанатото количество вакцини

Убеден сум дека вакцинацијата на граѓаните на вашата земја ќе се одвива непречено и дека договорот потпишан од страна на рускиот Фонд за директни...