0.8 C
Skopje
25.11.2020 - 0:25

Кривични пријави за двајца кичевци кои не го почитувале полицискиот час

ОВР Кичево поднесе кривични пријави против лицата В.Ј.(21)и Г.Р.(18), и двајцата од Кичево, за сторено кривично дело „непостапување според здраствените прописи за време на...

Тројца новозаразени и еден починат од ковид-19 во Прилеп

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има три нови случаи на коронавирус. Како последица на заразната болест почина едно...

Приведени 67 лица кои го прекршиле полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР, евидентирано е дека на ниво на целата држава 84 лица не ја почитувале забраната за...

Во дом за стари лица изработија заштитни маски за дебарската болница

Во знак на хуманоста и поддршката за здравствените работници во секојдневната борба со ковид-19, во Домот за стари лица „Мајка Терза“ во рамки на...

Бектеши: Нема простор за паника, има доволно залихи на храна, ако има потреба ќе...

Откако изминатиот викенд имаше зголемен број на потрошувачи со зголемени набавки на прехранбени, санитетски и други производи, како резултат на паниката кај граѓаните од...

Регистрирани нови 225 заболени и шестмина починати од ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.694 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19, и тоа во:...

Четири смртни случаи од коронавирус и 23 новозаразени лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти во: Скопје-13, Куманово-74, Штип-1, Прилеп-18, Битола-1, Охрид-1, Крива Паланка-1, Пробиштип-1...

Онлајн едукација за прилепските ученици

Општина Прилеп, следејќи ги препораките на Министерството за образование и наука, се вклучува во електронската едукација на учениците во сите воспитно-образовни институции, со листи...

„Плодност“ стартува со брзи тестови за ковид-19 во Битола

Приватната болница „Плодност” Битола од утре ќе стартува со брзи тестови за ковид-19. Поради големиот интерес за серолошко тестирање, како и за брзите тестови за...

Kривични пријави против 11 лица што не ги почитувале мерките за самоизолација

Полицијата поднесе кривични пријави против 11 лица кои не ги почитувале препораките за епидемијата на коронавирус. Битолската полиција кривична пријава против З.Т.(43), Т.Т.(41), Е.Т.(18)...