Еден починат, седум нови случаи и оздравени 47 пациенти

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 47 оздравени пациенти во: Скопје-9, Куманово-9, Прилеп-8, Тетово-13, Охрид-1, Гостивар-5, Кочани-1 и Крива...

Милошев: Мерките за справување со коронавирусот дадоа позитивни резултати

Државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев, денеска учествуваше на меѓународна видеоконференција за размена на мерките за превенција и контрола, како и размена...

Спасовски-Дуџак: Добро се справуваме со ситуацијата со коронавирусот, ОН се подготвени да дадат поддршка

Премиерот, Оливер Спасовски, се сретна со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите нации во Македонија. - На средбата е разговарано за мерките што ги презема...

Во Куманово од коронавирус заболени медицински сестри и пазарни инспектори

Три медицински сестри, еден вработен во техничката служба на Инфективното оделение во Куманово се заболени од коронавирусот. Позитивен е и еден лекар од Куманово, но...

Дезинфекција на општинските и државните институции во Прилеп

Во рамките на одлуките на Владата и Министерството за здравство за преземање мерки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните...

Осуммина починати и 314 нови случаи на коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.161 тестирања, а регистрирани се 314 нови...

Регистрирани 1.022 нови случаи на ковид-19, почина 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.127 тестирања, а регистрирани се 1.022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30,...

За 24 часа поднесени 33 кривични пријави поради непочитување на здравствените мерки

Поради непочитување на здравствените мерки и прописи за епидемијата од коронавирус, од сите Сектори за внатрешни работи во земјава, за само 24 часа, односно...

Детската болница „Козле“ се става во функција за пациенти со Ковид-19

Во тек се последните подготовки за ставање во функција на детската болница Козле за прием на пациенти позитивни на ковид-19. На располагање ќе бидат...

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења која беше објавена во петок (29 мај),...