Власта размислува да ја ограничи комуникацијата меѓу скопјани

Владата ја разгледува можноста како да се намалат комуникациите меѓу граѓаните во Скопје за време на викендот со цел да се намалат интеракцијата и...

Коронавирусот не ги исплаши студентите

ИСПИТИ ВО ЖИВО ВО УСЛОВИ НА EКСПАНЗИЈА НА КОВИД-19 На Технолошко-металуршкиот факултет вчера студенти полагаа неколку испити со свое директно физичко присуство. Ова целокупно е...

„Свадба“ во Итната медицинска помош

Вработените при Итната медицинска помош - Скопје пријатно ги изненадија своите колеги, докторите Маја и Димитар, кои беа спречени да го изречат судбоносното „да“....

Владата со нови поостри мерки против коронавирусот

Има забрана на сите јавни и приватни собири, без разлика на обемот и бројката на учесници, како концерти, театри, кина, спортски сали, фитнес-центри. Кафетериите...

Не се размислува за онлајн-настава, можна опција е учење преку телевизија

КАКО ЌЕ СЕ НАДОМЕСТИ МАТЕРИЈАЛОТ ШТО ГО ПРОПУШТААТ УЧЕНИЦИТЕ Основците и средношколците веќе четири дена не одат на настава по одлуката училиштата да бидат затворени,...

Oд утре започнуваат со работа моловите и обложувалниците

Третиот сет на економски мерки за помош на фирмите се разговара, по што ќе се усвојат од Владата, најави Спасовски, според кого, општините ќе...

Битола без заразени од коронавирус

Битолчани можат да бидат мирни. Тестот во Центарот за јавно здравје покажа дека странецот кој беше подлежен на тест за коронавирус е негативен. По направените анализи и...

Се одложува предавањето на првата пратка вакцини од Србија

Првата пратка вакцини против ковид-19 која во Македонија требаше да дојде од соседна Србија нема да пристигне денеска, како што претходно беше најавено. Предавањето на...

Филипче: Аплициравме за вакцини против ковид-19 преку ковакс-системот

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека Македонија аплицирала преку т.н. ковакс-систем за вакцини против ковид-19, во текот на вчерашното гостување во емисијата „Само...

Од среда забрана за движење од 16 до 5 часот, како и во текот...

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука за забрана за движењето...