Во Македонија 387 нови случаи на ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-174, Куманово-17,...

Утврдени силите и средствата со кои Армијата ќе дава поддршка на МВР и на...

Во Центарот за управување со кризи се одржа седница на Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК, сега во редуциран состав. На седницата се...

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за утврдување на возраста на...

Лекот „фавира“ ќе се најде и во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки, откако Агенцијата за лекови и медицински средства одобри увоз...

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна дека е постигнат договор...

Регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-321, Куманово-69,...

На инфективните одделенија се лекуваат 824 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците е пријавено дека се лекуваат вкупно 824 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По...

Регистрирани 1.182 нови случаи на ковид-19, починаа 25 лица

Во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 1.182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-544, Куманово-48, Штип-31, Прилеп-50, Тетово-75, Струга-27, Велес-41,...

Медицинскиот персонал е преморен, но не се откажува во грижата за пациентите

Здравствените работници неуморно го даваат својот максимум во третманот и грижата за пациентите. Капацитетите на болниците се веќе преполнети, а динамиката на излекување и...

Во Македонија 39 починати и 1.237 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Македонија 39 лица починале од коронавирус, а потврдени се 1.237 нови случаи, соопшти Министерството за здравство. Оздравеле 748 заболени. Направени...