Промовирана книгата „Ковид-19 и безбедноста, регионални предизвици и нови државни актери“

Во рамките на честувањето на патрониот празник на Универзитетот „Свети Климент Охридски“ денеска се одржа промоција на книгата „Ковид-19 и безбедноста, регионални предизвици и...

ИЈЗ: Бројот на нови случаи намален за 9,9 отсто во однос на минатата недела

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти, покажува најновиот извештај на...

Интензивно се работи на модуларниот ковид-центар во Кичево

Во кругот на Општата болницата во Кичево интензивно се работи на модуларниот ковид-центар кој треба да биде завршен до крајот на годинава и каде...

Филипче: Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да ја спроведеме. Вакцинирањето ќе...

„Водовод“ спроведува вода за ковид центарот во Битола

Јавното комунално претпријатие „Водовод“ Битола интензивно работи на водоводно поврзување на модуларниот ковид центар кој пред неколку дена почна да се гради во непосредна...

Починат од ковид-19 не мора да биде погребан во затворен и залемен метален сандак

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести, дека овластените оператори за погребални услуги се должни да го применуваат соодветниот...

Регистрирани 1.069 новозаразени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3012 тестирања, а регистрирани се 1069 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-489, Куманово-60, Дебар-3, Штип-42, Прилеп-81, Тетово-36, Струга-36,...

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни, идната година. Владата на денешната седница го усвои предлогот на Управувачкиот комитет...

За една седмица 402 новозаразени од ковид-19 во Прилеп

Од Центарот за јавно здравје Прилеп информираат дека за изминатите седум дена во општина Прилеп имало 402 нови случаи на новозаразени од коронавирусот, додека...

ВМРО-ДПМНЕ предлага бесплатно тестирање за коронавирус за сите граѓани

ВМРО-ДПМНЕ предлага бесплатно тестирање за коронавирус за сите граѓани. - Како пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ предложивме амандмани за ковид-кризата и затоа бараме од нашиот...