16.8 C
Skopje
25.9.2021 - 23:58

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од младите коронавирусот го поминуваат без...

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“, без разлика со која...

Целосно вакцинирани се над 700 илјади граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 778.408 граѓани, информираат од Министерството за здравствo. Прва доза вакцина вчера...

Пендаровски: До крајот на годинава целосно вакцинирани ќе бидат барем 70 отсто од населението

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, учествуваше на виртуелниот Глобален самит за борба против ковид-19, насловен „Крај на пандемијата и поставување на подобри основи...

Регистрирани 491 нов случај на ковид-19, починаа 16 лица

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на ковид-19, од кои во Скопје...

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“, вакцинацијата е единствен начин да се стави крај...

Пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој, пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај...

Софијанова: Ковид-19 кај децата дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај внимателно и претпазливо да...

Во Македонија пристигнуваат нови 110.612 дози на „Фајзер“

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс механизмот. До крајот на годината, преку Ковакс механизмот е најавена...

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.969 граѓани, а...

Регистрирани 554 нови случаи на ковид-19, починаа 17 лица

Во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19: Скопје – 309, Куманово – 44, Прилеп и Велес...