Правилната употреба на заштитна маска е клучна во справувањето со ковид-19

Министерството за здравство ја нагласува важноста од правилната употреба на заштитна маска во борбата против ширење на коронавирусот, преку соопштение до јавноста. Во земјава задолжително...

СЗО повика на внимателност за руската вакцина против коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) ја повика Русија да ги следи меѓународните насоки за производство на вакцина против коронавирусот, откако земјата соопшти дека ќе почне...

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение за ковид-19 и дека...

Филипче: Ти си на одмор, но вирусот не е!

Министерот за здравство Венко Филипче на Твитер апелираше до граѓаните да избегнуваат собирање во големи групи и да носат маска за да го заштитат...

Кога би носеле сите маски, вирусот би бил сопрен за 50 дена

Два случаи од фризерски салон во САД го докажаа она што експертите го повторуваат постојано. Имено, две фризерки го прекршиле основното правило за безбедност...

Дури и без симптоми, коронавирусот може да предизвика голема штета врз нервниот систем

Британските невролози објавија нова студија во која посочуваат дека коронавирусот може да направи сериозно оштетување на мозокот и централниот нервен систем, предизвикувајќи психоза, парализа...

Како да се справиме со заразата ако коронавирусот опстојува во воздухот?

Како да се справиме со вирусот во затворени простории? Подобра вентилација, носење маска и пократок престој, велат експертите Коронавирусот може да опстои во воздухот на...

Филипче: При влошување на состојбата пациентите да се упатат во болница

Министерот за здравство, Венко Филипче истакна дека лесната форма на болеста може да се лекува во домашни услови, тоа секако треба да биде под...

Почитувањето на мерките би можело да го спречи вториот бран

Експертите од германскиот Државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ сметаат дека вториот бран на ширење на коронавирус може да се спречи со дисциплинирано однесување на...

Научниците открија за која крвна група коронавирусот е најопасен

Германски и норвешки научници спровеле студија во која анализирале како инфекцијата од коронавирус напредува во однос на крвната група на пациентите, пренесува „Дојче веле“. Наодите...