Лажни совети за коронавирусот што треба да се игнорираат

Бројот на заболени од коронавирус расте ширум светот, а лек сѐ уште нема. Сепак, тоа не беше пречка бројни здравствени совети да се шират...

Наставничка смисли интересен начин за учење на децата да ги мијат рацете

Во своето осумгодишно работно искуство, наставничката Шона Вудс видела многу болести што се шират низ нејзината училница. Со зголемувањето на загриженоста околу ширењето на коронавирусот,...

Предупредувачка приказна за коронавирусот од Италија: Не правете го она што го сторивме ние

Многумина од нас беа премногу себични за да ги следат препораките за промена на нашето однесување. Сега сме во карантин и луѓето непотребно умираат,...

Што е неопходно да се знае за коронавирусот

Вирусот останува 30 минути во воздухот, но сега се знае дека првите симптоми се појавуваат најчесто до пет дена по заразата Заразата со новиот коронавирус...

Потребна ви е здрава храна ако останувате дома поради превентива

Најновите препораки на Центарот за контрола на болести на САД ги повикуваат лицата што имаат поголем ризик за заболување од ковид-19 да преземат акција,...

Ако сте млади – следете ги препораките, ако сте возрасни – внимавајте

Коронавирусот предизвика смрт на 4.300 лица во светот, а повеќе од 66 илјади луѓе што беа заболени - оздравеа. Јакоб Таге Рамлинг, Нил Монро,...

Експертите откриваат кои предмети и јавни места се полни со бактерии и вируси

Секој ден, светските научници се обидуваат да дознаат повеќе за коронавирусот со цел да најдат вакцина и да прекинат неговото ширење. Група здравствени експерти...

Италијански лекар што работеше во Кина дава совети за избегнување на заразата

Кинеската влада назначи италијански лекар што работеше во болница во Шенжен да се приклучи на студиската група за изучување на коронавирусот, по што тој...

Како се пренесува коронавирус и како да се заштитите?

Светската здравствена организација објави видео на кое е објаснето како се пренесува ковид-19 и како да се заштитите. https://www.facebook.com/zdravstvomk/videos/618206872358964/

Франција предупреди дека кокаинот не штити од коронавирус

Француската влада беше принудена јавно да ги негира лажните тврдења распространети на социјалните мрежи минатата недела дека кокаинот нè штити од ковид 19, болест...