Периодот меѓу двете вакцини е посоебно опасен

Главниот виролог на Универзитетската клиника во Хајделберг, Ханс-Георг Кројслих, предупредува на опасноста од нови мутации на коронавирусот, особено во периодот помеѓу приемот на двете...

Приказни од самоизолациjа

Ситуацијата не дозволува креативно опуштање Постои мит за осамениот уметник, односно дека подобро твориме во изолација. Но кога изолацијата е наметната, нужна и општа, не...

Алијансата не го положи тестот на солидарноста

Професорот по национална безбедност од американскиот Военопоморски колеџ во Њупорт, Николас Гвоздев, ја анализира новонастанатата ситуација во Алијансата, како резултат на пандемијата на ковид-19....

Кога би носеле сите маски, вирусот би бил сопрен за 50 дена

Два случаи од фризерски салон во САД го докажаа она што експертите го повторуваат постојано. Имено, две фризерки го прекршиле основното правило за безбедност...

Новите проценки покажуваат дека 25 до 50 отсто од носителите на ковид-19 се без...

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 отсто од позитивните на коронавирус биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25 отсто од носителите на...

Приказни од самоизолациjа

Да не се плаши човекот дека е жив Искрена да бидам, првите недела-две изолацијава ми дојде како одмор од работа во рудник. Такво чувство. Како...

Предупредувачка приказна за коронавирусот од Италија: Не правете го она што го сторивме ние

Многумина од нас беа премногу себични за да ги следат препораките за промена на нашето однесување. Сега сме во карантин и луѓето непотребно умираат,...

АХВ со совети како да се приготвува храната во домовите

Во услови кога поради воведените мерки од Владата за справување со вирусот ковид-19, поголемиот дел од граѓаните се дома и подготвуваат храна во домашни...

Приказни од самоизолациjа

Бах ме инспирира и во изолација Се разбудив пред сите и, за да не правам бучава, читав книга. Вежбав околу еден час дневна техничка рутина...

Со давање на лажни податоци се доведувате во опасност себеси и најблиските

Министерството за здравство апелира до граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот. Посебно се апелира сите граѓани да даваат...