6.3 C
Skopje
29.3.2020 - 23:26

Филипче: Почнавме со терапија против ковид-19, немојте да ја земате сами

Денес започнавме со терапија за ковид-19 кај двајца пациенти. Оваа терапија исклучиво се дава по препорака на лекар, никако да не се зема на...

Приказни од самоизолациjа

Благи размисли во горчливо време Во ова време на страв, насушно се потребни симболите што ја крепат надежта. Сите, дури и најмалечките нешта што го...

Приказни од самоизолациjа

Надвор бело и студено, во себе - топло и шарено Бело е. Тишината ја компонира новата песна на снежните капки и некој залутан цвркот на...

Филипче: Ако имате температура, кашлица и отежнато дишење јавете се кај матичниот лекар

Ако имате симптоми типични за коронавирус, како температура, треска, кашлица, отежнато дишење, јавете се кај вашиот матичен лекар. Матичните лекари, преку епидемиолошка анкета, ќе...

АХВ со совети како да се приготвува храната во домовите

Во услови кога поради воведените мерки од Владата за справување со вирусот ковид-19, поголемиот дел од граѓаните се дома и подготвуваат храна во домашни...

Приказни од самоизолациjа

Бах ме инспирира и во изолација Се разбудив пред сите и, за да не правам бучава, читав книга. Вежбав околу еден час дневна техничка рутина...

Федерер: Мијам раце многу често, правилата да ги прифатиме многу сериозно

Швајцарскиот тенисер, Роже Федерер се опоравува од повредата на коленото во родната Швајцарија. Преку Инстаграм испрати порака до јавноста, првпат по повеќе од еден...

Роналдо: Сега е вашата шанса да играте за милиони луѓе ширум светот

Кристијано Роналдо моментно се наоѓа во карантин во Португалија. Отиде да ја посети болната мајка пред десетина дена и остана таму, затоа што во...

Македонската естрада со порака: Седете дома!

Во овие тешки времиња, кога светот го тресе пандемијата на коронавирусот, од што не сме поштедени ни ние, свесноста и дисциплираноста се неопходни. Препораките...

Министерот Филипче сподели совети за правилна самоизолација

Работете од дома, одделете се од другите во различна просторија, редовно проветрувајте ги просториите, избегнувајте заедничко користење предмети, чистете ги површините во домот. Ова...