Србија воведува полициски час

Од утре од 10 часот во сите градови во Србија ќе биде забрaнет излез за сите постари лица од 65 години, а во селските...

Чулев: Спречени 14 обиди за напуштање на Дебар и Центар Жупа без дозвола

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, на прес-конференција извести дека имало 14 обиди за напуштање на кризното подрачје во Дебар и Центар Жупа...

Србија ќе ги зајакнува контролите за заразените што се во домашна изолација

Полицијата, во соработка со санитарната инспекција, ќе контролира дали заразените пациенти без симптоми, кои се лекуваат дома, ја почитуваат мерката за самоизолација. Ние мора...

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација ќе започне на 10...

Дваесет нови случаи на коронавирус во Грција

Во Грција во последните 24 часа се регистрирани 20 нови случаи на коронавирус, соопшти Националната организација за јавно здравје во земјата. Вкупниот број заразени во...

Во Хрватска олабавување на мерките, Србија ги отвори парковите и шеталиштата

Поради релативно поволната епидемиолошка состојба, Хрватска започна да ублажува некои од мерките воведени во март како дел од борбата против коронавирусот. Од понеделникот, на повеќето...

Колона од возила – илјадници Албанци се обидуваат да влезат во Грција

Неколку илјади Албанци кои работат во Грција, заглавија денеска на границата меѓу двете земји. Тие се обидуваат да ја преминат границата пред да стапи на...

Хаос на влезот во Грција, граѓаните на Србија чекаат да се отворат границите

Нови проблеми за сите граѓани на Србија што се подготвуваат да одат во Грција на море. Веста дека нашата земја ги отвори своите граници...

Пратениците во заштитни одела го растревожија бугарскиот парламент

Веселин Марешки и Кристина Таскова од партијата Волја се појавија во бугарскиот парламент во заштитна облека, по што пратениците од Бугарската социјалистичка партија побараа...

Во Србија 3.236 новозаразени со коронавирус, 44 починати

Според последните податоци во Србија се евидентирани 3.236 нови случаи, од 14.444 тестирани на коронавирус. Починаа 44 лица, а 269 пациенти се приклучени на апарати...