Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува во неговата објава на Инстаграм,...

Грција ги затвора училиштата

Грција одлучи да се затворат основните училишта, градинките и детските центри во услови на зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Во училиштата наставата...

Во Србија 4.080 новозaразени со коронавирус, 49 починати

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 4.080 нови инфекции со коронавирус и 49 смртни случаи. Досега со коронавирус во Србија се заразиле...

За првпат од 9 март во Хрватска нема новозаразени од коронавирус

Во последните 24 часа, во Хрватска не се регистрирани нови случаи на инфекција со коронавирус. Ова е прв пат од 9 март да нема...

Деведесет и тригодишна Србинка го победи коронавирусот

Деведесет и тригодишната Србинка Радмила Станковиќ, која е сместена во Геронтолошкиот центар во Крушевац, оздраве од коронавирусот и од болница се вратила во домот. Таа...

Јанша верува дека епидемијата ќе биде сопрена во 2021 година

Словенечкиот премиер Јанез Јанша процени дека епидемијата на Kовид-19 во Словенија ќе биде згасната оваа година и дека е оптимист кога станува збор за...

Во Србија во изминатите 24 часа од ковид-19 починале пет лица

Во изминатите 24 часа, пет пациенти починале од ковид-19 во Србија, а 302 нови случаи биле регистрирани меѓу 5.030 тестирани лица, објавено е на...

Во Хрватска 304 нови случаи на коронавирус, двајца починати

Во изминатите 24 часа во Хрватска се регистрирани 304 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на заразени (активни случаи) е 2.420. Меѓу...

Грција ги затвора границите со Македонија и Албанија

Грчката влада објави дека ги затвора границите на земјата со Албанија и Македонија и ги прекинува фериботските врски со Италија, со цел да се...

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „Спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се извезува во земјите од регионот,...