Гужвата во Србија продолжува – оние што немаат закажано термин нема да добијат вакцина

По вчерашната вакцинација во Србија на заинтересирани граѓани од соседните земји, денеска беше објавено дека нема да бидат вакцинирани оние кои не се пријавени....

Албански државјани со чартер летови стигнаа во Србија да се вакцинираат

Aлбанската авиокомпанија „Албавингс“ организираше два чартер лета од Тирана до Белград со патници кои се пријавиле за вакцинација против коронавирус во Србија. Оваа можност...

Борисов: Ќе донираме вакцини за Македонија иако тие сакаат да нè навредуваат

За да покажеме братска солидарност, ќе испратиме 5.000 дози вакцини во Македонија, изјави бугарскиот премиер, Бојко Борисов. - Ова ќе биде вистински пријателски гест за...

Тие што немаат закажан термин за вакцинација во Србија, нема да бидат вакцинирани

Директорот на Канцеларијата за Е-управа, Михаило Јовановиќ, ги повика граѓаните на соседните земји, кои немаат закажано термин за вакцинација, да не доаѓаат во Србија,...

Со негативни резултати од брзото испитување не се избегнува карантинот во Словенија

Владата во Словенија одлучи дека негативните резултати од брзото испитување на антигенот на ковид-19 повеќе не се критериум за избегнување карантин при влез во...

И во Хрватска се води истрага за смртен случај по прием на вакцина од...

Хрватската агенција за лекови (ХАЛМЕД) и Хрватскиот завод за јавно здравје (ХЗЈЗ) испитуваат случај на смрт поврзана со згрутчување на крвта по примањето на...

Во Србија стигнаа уште 500.000 вакцини од „Синофарм“

Во Србија синоќа пристигнаа 500.000 вакцини од кинеската компанија „Синофарм“. Авионот со вакцини на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград го пречека претседателот на Србија,...

Вакцинирани речиси 1,6 милиони луѓе во Србија

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, за РТС изјави дека бројот на вакцинирани лица се приближува до 1,6 милиони. Брнабиќ посочи дека 95 проценти од регистрираните...

Нигерискиот вид на коронавирусот потврден во Словенија 

По идентификацијата на британскиот и јужноафриканскиот вид на коронавирусот, во Словенија е потврден и нигерискиот вид. Досега се откриени седум случаи на најновата варијанта, а...

Во Србија пристигаат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник 5“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“ во институтот Торлак, а...