7.8 C
Skopje
29.11.2021 - 3:27

Србија ќе воведе ковид-сертификати

На денешната седница на Кризниот штаб одлучено е во Србија да се воведат ковид-пропусници. Уредбата за воведување на ковид-сертификатот треба да биде усвоена на утрешната...

Бугарија од четврток воведува ковид-сертификати за влез на јавни места

Бугарскиот министер за здравство, Стојчо Кацаров, најави дека од четврток, 21 октомври, во земјата ќе се воведат нови антиепидемиолошки правила во борбата против епидемијата...

Во Србија над 7.600 новозаболени и 57 починати од ковид-19

Во Србија во изминатите 24 часа се регистрирани нови 7.664 случаи со Ковид-19, додека 57 луѓе починале како резултат на оваа болест. На респиратор има...

„Шампионот“ на првиот ковид-бран се сопна кај вакцинацијата

Автор: Јеоргија Наку Извор: Рес публика Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите -...

Словенечката опозиција бара оставка од Владата поради вакцината „Џонсон и Џонсон“

Словенечката опозиција денеска побара оставка од Владата поради одлуката за вакцината „Џонсон и Џонсон“, откако 20-годишна девојка почина неодамна по примањето на оваа вакцина. Девојката...

Во Србија стигнаа уште 250.000 вакцини „спутник В“

Уште 250.000 дози вакцини „спутник В“ пристигнаа синоќа во Србија, и тие веднаш беа транспортирани до Институтот Торлак, изјави Ненад Поповиќ, министер во српската...

Остануваат истите услови за влез во Грција

Сегашните услови за влез во Грција се продолжени за уште седум дена, односно до 22 октомври. За влез во Грција потребен е сертификат за вакцинација,...

Во Србија 6.786 нови случаи на коронавирус, починаа 54 луѓе

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 6.786 нови случаи на коронавирус, починаа 54 луѓе. Тестирани се 22.710 лица. Од 6.786 нови случаи, најмногу...

Демонстранти во Словенија светеа со ласер во полициски хеликоптер, оштетен видот на еден од...

Екипажот на полициски хеликоптер кој вчера ги контролираше демонстрациите против владата над центарот на Љубљана беше загрозен од ласер насочен кон него од еден...

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора на Словенија. Обвинетата докторка на новинарите им...