Забележани први два случаи на коронавирус во Црна Гора

Премиерот Душко Марковиќ на прес-конференција објави дека има два случаи на  заразени од коронавирус. Станува збор за две жени родени во 1948 и 1973...

Во Грција 35 нови случаи на ковид-19

Бројот на новозаболени од коронавирус во Грција во изминатите 24 часа е 35, со што вкупниот број се искачи на 4.227. Девет пациенти се на...

Србија ја заостри забраната за движење

Србија воведе забрана за движење од сабота во 13 часот до понеделник во 5 часот, соопшти синоќа претседателот Александар Вучиќ. Од вчера вечерта е забрането...

Грција ги затвора границите за српски државјани

Грција од утре во 6 часот наутро ги затвора границите за српските државјани. Српските туристи кои веќе се наоѓаат Грција, која важи за популарна дестинација...

Во Србија речиси 3.500 новозаразени од коронавирус

Во последните 24 часа на коронавирус во Србија биле тестирани вкупно 13.286 граѓани, од кои 3.469 биле новозаразени, а 16 пациенти починале. Во моментот има...

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „Спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се извезува во земјите од регионот,...

Во Србија продолжува вакцинацијата на лица од регионот, гужва пред Саемот во Белград

На белградскиот Саем продолжува вакцинацијата на државјани од регионот, меѓу кои и од Македонија, а се вакцинираат и државјани на Србија кои имаат закажано...

Словенија ги заострува мерките, се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така од вечерва стапува на сила забрана за движење надвор од општинината во...

Грција ќе ги отвори продавниците и училиштата

Триесет и седум дена откако Грција воведе комплетен карантин за да го забави ширењето на коронавирусот, премиерот Киријакос Мицотакис го претстави долгоочекуваниот план за...

Србија: 1.787 новозаразени, починаа 35 лица

Во последните 24 часа, потврдени се 1.787 нови случаи на коронавирус во Србија, а 35 лица починаа. Според податоците на Министерството за здравство, последното деноноќие...