Црна Гора ги укина скоро сите епидемиолошки мерки

Црногорскиот совет за борба против коронавирусот одлучи да ги укине скоро сите епидемиолошки мерки во земјата од денеска, откако Црна Гора забележа најмал број...

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од 12 до 15 години. Агенцијата...

Грција ја помести старосната граница за децата за влез во земјата без ПЦР тест

Грција одлучи да ја помести возрасната граница за децата на кои им е дозволено да влезат во земјата без ПЦР-тест, за една година, така...

Македонците можат да се вакцинираат во Врање без закажан термин

Во Врање е можно вакцинирање за граѓаните на Македонија без претходно закажување. Сè што треба да сторат е да донесат важечка лична карта –...

Вучиќ бара бесплатна вакцинација за Македонците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, побарал од владата на Србија да обезбеди бесплатна вакцинација за сите граѓани на Македонија. Според информациите на „Б92“, Вучиќ побарал македонските...

Хрватска почна да издава ковид-пасоши

Хрватска од денеска почнува да издава т.н. ковид-пасоши. Одлуката за започнување со издавање на дигитални сертификати, попознати во јавноста како ковид-пасоши, Владата ја донесе вчера. Овој...

Опасниот тренд на намерно заразување со ковид-19 ја загрижува Словенија

Словенија е загрижена поради опасен тренд кој се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат антитела за полесно да...

Руската вакцина ги судри Мицотакис и Ципрас

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис влезе во расправија со опозицискиот лидер Алексис Ципрас поради прашањето дали Грција треба да ја нарача руската вакцина „спутник“, настрана...

Србија го потпиша договорот за производство на „спутник В“

Српскиот Институт „Торлак“ денеска потпиша договор за трансфер на технологија со Рускиот фонд за директни инвестиции и со руската фармацевтска компанија „Генериум“. Договорот е потпишан...

Шампионот во вакцинацијата тргна во пресметка со антиваксерите

Србија, која е една од водечките држави во Европа според брзината на процесот на имунизација, реши да се пресмета со антиваксерите откако се соочи...