2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 23:02

Мицотакис најавува рестрикции за невакцинираните

Грчката влада следната недела ќе воведе нови ограничувања за оние кои не се вакцинирани против Ковид 19, изјави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис по наглото...

Во Словенија на помош доаѓаат медицински лица од Италија

На Словенија, која се бори со четвртиот бран на пандемијата на ковид-19, ќе ѝ помагаат 30 лекари и медицински сестри од Италија, објавија медиумите. Договорот...

Земјите од регионот ги заоструваат ковид-рестрикциите

Во регионот се влошува состојбата со ковид-19, а земјите бележат континуиран пораст на бројот на новозаразени. Словенечката Влада, во обид да го ограничи брзиот раст...

Словенија воведува нови рестриктивни ковид-мерки

Словенечката Влада, во обид да го ограничи брзиот раст на епидемијата, синoќа донесе голем број нови рестриктивни мерки, но не се одлучи за заклучување,...

На молитва со сертификат за вакцинација

Грција воведе нови мерки против коронавирусот Грчката православна црква побара од своите верници да присуствуваат на богослужбите со потврда за вакцинација или негативен тест за...

Во Србија стигнува вакцината „Модерна“

Во Србија денеска стигнува вакцината „Модерна“, најави Јадранка Мирковиќ од Агенцијата за лекови и медицински помагала. Се очекува дека оваа вакцина би можела да...

Каде заглави Бугарија со вакцинацијата?

Раширената одбивност кон вакцинацијата поттикната од дезинформациите и недоволно силната кампања за подигање на свеста среде политичките превирања, се меѓу причините за слабото спроведување...

Косово ги обесштетува семејствата кои загубиле блиски поради ковид-19

Сите оние кои изгубиле блиски членови на семејството како последица на ковид-19 можат да аплицираат за еднократна помош од косовската влада во износ од...

Во Србија 5.896 нови случаи на коронавирус, 63 лица починаа

Според последните податоци, во Србија се регистрирани 5.896 нови случаи на коронавирус, од 19.952 тестирани примероци, а починаа 63 лица. На респиратор има 290...

Бугарските болници полни со ковид-пациенти

Болниците во Бугарија се преполни со ковид-пациенти, а состојбата и понатаму се влошува. На ковид-одделенијата денеска има 7.553 пациенти, од кои 656 се на интензивна...