Словенија дозволи вакцини од „Астразенека“ да примаат сите освен хронично болните

Словенија ги укинува ограничувањата за вакцината на „Астразенека“, така што во иднина со неа ќе можат да се имунизираат сите, без оглед на возраста...

Хрватска и 12 држави се согласија за ковид-пасоши

Хрватска и дванаесет членки на Европската Унија постигнаа договор за критериумите за издавање т.н. ковид-пасоши, што ќе го олесни протокот на туристи за време...

Борисов: Во мај ќе имаме колективен имунитет

Во мај ќе имаме колективен имунитет, изјави бугарскиот премиер, Бојко Борисов. - Вакцините ќе ги добиеме во мај и до средината на јуни. Првично мислевме...

Во Црна Гора 237 нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Црна Гора се регистрирани 237 нови случаи на коронавирус, а во истиот период девет лица починаа како резултат на...

Во Србија две дози вакцина примиле над 1,1 милион граѓани

Досега во Србија се дадени 2.836.012 дози вакцини против коронавирус, а 1.158.744 граѓани ги примиле двете дози, покажуваат најновите податоци на владата на Србија. Граѓаните...

Странците бараат начин да се вакцинираат во Србија преку „здравствениот туризам“

Државјани на земјите-членки на Европската Унија изразуваат интерес да се вакцинираат во Србија, барајќи начин да стигнат до Белград, по одекот на вестите за...

Брнабиќ: На Србија засега не ѝ треба задолжително вакцинирање

На Србија во моментов не и е потребна задолжителна вакцинација, изјави денеска премиерката Ана Брнабиќ, коментирајќи го ставот на Европскиот суд за човекови права...

Лончар: Размислуваме за воведување задолжителна вакцинација против ковид-19

Состојбата во болниците е стабилна, има доволно простор за прием на сите што бараат болничко лекување, но има сè повеќе пациенти со потешка клиничка...

Во Србија пристигнаа уште 100.000 вакцини на „Фајзер“

Денес во Србија е доставен нов контингент од над 100.000 вакцини на „Фајзер“ . Министерството за здравство соопшти дека во Србија пристигнала редовна достава на...

Вучиќ се вакцинираше пред камери со кинеска вакцина

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес е вакциниран со кинеската вакцина на „Синофарм“, пишуваат српските медиуми. Вучиќ е вакциниран во Рудна Глава, каде што на здравствените...