Србија воведува полициски час

Од утре од 10 часот во сите градови во Србија ќе биде забрaнет излез за сите постари лица од 65 години, а во селските...

Забележани први два случаи на коронавирус во Црна Гора

Премиерот Душко Марковиќ на прес-конференција објави дека има два случаи на  заразени од коронавирус. Станува збор за две жени родени во 1948 и 1973...

Петнаесет години затвор за оние кои намерно ја шират заразата во Словенија

Во Словенија, каде над 250 лица се заразени со коронавирусот, се преземаат сериозни мерки за борба против инфекцијата, така што секој угостител, трговец или...

Црна Гора ги затвори границите

Со цел да се заштити од коронавирус, Црна Гора воведе нови привремени мерки, кои вклучуваат, меѓу другото, и затворање на границите за странците. Исто...

Србија прогласи вонредна состојба

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, на вонредна прес-конференција изјави дека поради влошената состојба со коронавирусот, се прогласува вонредна состојба на целата територија на Србија, а...

Првите две лица со коронавирус регистрирани и во Косово

Во Косово се регистрирани првите два случаја на заразени од коронавирус. Станува збор за 20-годишна италијанска државјанка и 77-годишен косовски државјанин. Премиерот Албин Курти на...

Доброволното тестирање во Грција чини од 120 до 300 евра

Цената на доброволно тестирање на коронавирус во Грција почнува од 120 евра не сметајќи ги трошоците за лекарски прегледи, и достигнува 300 евра, вклучително...