Во Црна Гора првпат повеќе од 200 заразени во еден ден

Здравствените власти во Црна Гора денеска забележаа 216 новозаразени со коронавирус, што е нов дневен рекорд кој црногорските епидемиолози го очекуваа по политичките митинзи...

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Грција

Во Грција се потврдени 453 нови случаи на коронавирус, што е најголем број во еден ден од почетокот на епидемијата. Најголем број нови случаи се...

Во Словенија регистрирана најголемата дневна бројка на новозаразени за овој месец

Во Словенија расте бројот на новозаразени од ковид-19, со 31 нов случај на 1.111 тестирани во последните 24 часа, но нема нови смртни случаи. Досега,...

Во Хрватска 116 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани нови 116 случаи со ковид-19, со што вкупниот број заболени изнесува 1.204. Меѓу нив 139 пациенти се...