Брнабиќ: Поразувачка недисциплина и отсуство на солидарност меѓу луѓето

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска објави дека владата ќе треба да донесе некои непопуларни мерки, бидејќи се соочува со фактот дека не се...

Косово прогласи вонредна состојба во јавното здравство

Косовската влада синоќа го прифати барањето на косовскиот министер за здравство Арбен Витиа и прогласи вонредна состојба во јавното здравство заради коронавирусот, соопшти косовската...

Над 300 заразени со коронавирус во Грција

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис ќе разговара со опозицискиот лидер, Алексис Ципрас, попладнево преку видео-врска, а со цел да се зајакне пораката на владата „Остани...

Во Србија 55 случаи на коронавирус, во Хрватска 56

Во Србија денеска се регистрирани седум нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заболени се искачи на 55. До утрово во 8...

Словенија ja забрани продажбата на заштитна опрема

Словенечката влада воведе забрана на продажбата на заштитна опрема за да обезбеди доволно снабдување со маски за лице, санитарна и заштитна облека за здравствениот...

Црна Гора ги затвори границите

Со цел да се заштити од коронавирус, Црна Гора воведе нови привремени мерки, кои вклучуваат, меѓу другото, и затворање на границите за странците. Исто...

Србија прогласи вонредна состојба

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, на вонредна прес-конференција изјави дека поради влошената состојба со коронавирусот, се прогласува вонредна состојба на целата територија на Србија, а...

Грција ги затвора границите со Македонија и Албанија

Грчката влада објави дека ги затвора границите на земјата со Албанија и Македонија и ги прекинува фериботските врски со Италија, со цел да се...

Карантин за над 10.000 луѓе во Турција кои допатувале од Медина

Во карантин се над 10.000 турски граѓани кои синоќа се вратиле во Турција од верски настан во Медина во Саудиска Арабија и пристигнале на...

Хрватска со мерки за контрола на цените на производите

Владата на Храватска синоќа на телефонска седница донесе одлука за вонредни мерки за итна контрола на цените за одредени производи, меѓу кои и основни...