Во Србија помалку од 1.700 новозаразени од коронавирус

Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 10.240 лица на коронавирусот, од кои 1.648 биле позитивни, а починале 20 лица. Според последните податоци на...

Британскиoт вид коронавирус регистриран во Косово

Три случаи со новиот британски вид коронавирус се регистрирани во Косово, потврди денеска министерот за здравство на Косово, Арменд Земај, објави „Коссев“. Косовскиот институт за...

Црна Гора одбила донација од 10.000 кинески вакцини

Црногорската влада одбила донација од 10.000 вакцини од кинескиот производител „Синофарм“, а опозицијата ја нарече владината одлука политички мотивирана. Во Црна Гора сè уште не...

Коронавирусот ја уништи туристичката сезона во Грција

Туризмот е столбот на грчката економија. Но, поради пандемијата на коронавирус сè ни пропадна, се жалат локалните туристички работници. Тоа е катастрофа за целата земја,...

Србија нема да користи финансиска помош од ММФ

Србија нема да бара финансиска помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), бидејќи земјата има големи девизни резерви и 31 тон злато, изјави денеска српскиот...

Како се бори Европа со ковид-19?

Како што бројките на заболени и починати лица од коронавирусот секојдневно се менуваат, односно растат, така и секоја од европските земји, на дневна основа,...

Навалица пред институтот „Торлак“ во Белград, огромен број луѓе чекаат за тестирање на коронавирус

Огромни редици за тестирање на коронавирус беа забележани пред институтот „Торлак“, за што сведочат и видеата што се шират на социјалните мрежи. Редовите се, како...

Турција од 1 јуни ги отвора рестораните, парковите и спортските објекти

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, соопшти дека од 1 јуни ќе бидат дозволени меѓуградски патувања како и дека ќе бидат отворени рестораните, парковите, спортските...

Грција ги засилува мерките за спречување на ширењето на коронавирусот

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, се очекува да објави нови мерки насочени кон спречување нов пораст на инфицираните со ковид-19, соопштија владини претставници. Грција пријави помалку...

„Операција Миконос“ со дронови ќе ги разбива „ковид-забавите“

Властите во Грција дадоа зелено светло за „Операцијата Миконос“, во која со помош на дронови ќе се забележуваат туристите што не ги почитуваат протоколите...