Грција во мај ги отвора границите за туристите

Блокадата во Грција полека ќе се укинува во фази од крајот на месецот, а туристите ќе можат да одат на одмор во Грција веќе...

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација ќе започне на 10...

Во Црна Гора 230 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 230 нови случаи на коронавирус, од 664 тестирани примероци, објави денес Институтот за јавно здравје...

За 24 часа во Србија починале 31 човек, рекорден број пациенти на респиратор

Во последните 24 часа во Србија починале 31 човек, а регистрирани се нови 4.995 случаи на коронавирус. Од последниот пресек тестирани се 13.429 лица. Моментално...

Еди Рама упати критики кон ЕУ поради распределбата на вакцините

Албанскиот премиер Еди Рама упати остри критики кон Европслата Унија поради распределбата на вакцините против коронавирус. Тој го критикуваше одложеното снабдување на државите од Западен...

Во Хрватска нема нови случаи на коронавирус, активни се само 17 случаи

Во последните 24 часа во Хрватска нема нови случаи на коронавирус, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. Од вкупно потврдените 2.247 случаи, досега закрепнале 2.126...

Во Хрватска рекордни 1.867 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 1.867 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 8.394. Меѓу нив, 716 пациенти се...

Рекорден број новозаболени од коронавирус во Бугарија

Во Бугарија бројот на заболени со коронавирус продолжи да расте, а во последните 24 часа се потврдени 516 нови случаи, што е за 79...

Наставници од словенечко училиште со несакани ефекти по вакцинација со „Астразенека“

Во Основното училиште „Миха Пинтар Толедо“ во Велење, Словенија, кај голем број вакцинирани наставници се појавиле тешки несакани ефекти, а наставата беше откажана денес. Поради...

Кинески екперти предупредуваат дека треба да се вратат мерките во Србија

Тим кинески експерти, кои се наоѓаат во Србија од почетокот на епидемијата, предупредија дека вирусот сè уште е таму и дека епидемијата сè уште...