7.8 C
Skopje
29.11.2021 - 4:00

Од септември нови мерки во Грција

Од почетокот на септември, како што најави грчкиот министер за здравство Василис Кикилас, во Грција ќе се применуваат нови ковид-мерки. На лицата кои немаат валиден...

Србија доби помош од Кина како доказ на „челичното пријателство“

Најголемиот авион на српската флота „ербас А330“ слета вечерва во Србија со помошта пратена од Кина, пренесуваат српските медиуми. Кина испрати медицински апарати, средства за...

Во Србија ќе има вакцини за фрлање, буквално

Автор: Игор Тодоровиќ Извор: Республика Србија е прва во Европа и седма во светот според стапката на целосна вакцинација! Но судејќи според последните потези на властите,...

Расте бројот на заразени туристи во Грција

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус, според локалните медиуми, откриено...

Словенија прва во Европа прогласи крај на епидемијата

Словенечката влада синоќа прогласи крај на епидемијата на коронавирус, со што Словенија е првата европска земја што го стори тоа. Националниот институт за јавно здравје...

Во Србија ќе се влегува само со негативен корона-тест, не постар од три дена

Според одлуката на српските здравствени власти, за влез во земјата отсега ќе треба да се приложи негативен тест за коронавирус, кој не е постар...

Двонеделен карантин за македонските државјани што ќе одат во Албанија

Патниците од Грција и Македонија ќе мора да седат во карантин во траење од 14 дена по влез во Албанија. Мерката ќе стапи во...

Го направив само првиот чекор, сега треба да го потврдиме пронајдокот

Како што најавивме, нашиот дописник од Сплит, Ангел Митревски, успеа да обезбеди ексклузивно интервју со Тинка Видовиќ, која неодамна во САД доби награда за...

Рекорден број новозаразени во Грција од почетокот на пандемијата

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 4.608 нови случаи на ковид-19, што претставува и нов негативен рекорд за земјата по дневен број...

Брнабиќ: Утре ни пристигнуваат уште 40.000 вакцини, со нив ќе се вакцинираат македонските лекари

Во Србија веќе утре пристигнува дополнителен контингент со вакцини на „Фајзер“, нешто повеќе од 40.000, изјави премиерката Ана Брнабиќ за ТВ Прва. - Мислам дека...