Српските граѓани можат да добијат ковид-пасош

Од денес граѓаните на Србија имаат пристап до т.н. ковид-пасош, односно дигитален зелен сертификат-потврда за вакцинација против коронавирусот и резултатите од разни тестови на...

Во Белград ќе биде организиран концерт за да се види како се шири коронавирусот

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, најави дека ќе биде извршен контролиран експеримент за ширењето на коронавирусот, какви што беа направени во Барселона, Амстердам и...

Брзи домашни тестови во аптеките во Хрватска

Брзи домашни тестови за коронавирус за десет дена ќе пристигнат во хрватските аптеки, објави телевизијата РТЛ. Тестот ќе се прави со плунка, а ќе биде...

Црна Гора го укина полицискиот час

Здравствените власти на Црна Гора донесоа одлука за укинување на полицискиот час кој важеше од полноќ до пет наутро, откако епидемиолошката состојба во земјата...

Вакцината од „Торлак“ чека одобрување од Москва

Во следните 10 дена во српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ треба да пристигнат резултатите од валидацијата на првата пробна серија од...

Пораст на бројот на вакцинирани во Србија по ветувањето за награда од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат дека кампањата за вакцинација...

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна, Србија важела за земја...

Во Србија првпат по шест месеци помалку од 1.000 нови случаи на коронавирус

Денес, првпат од ноември минатата година, во Србија се потврдени помалку од илјада новоинфицирани со коронавирус, објавија здравствените власти. Во последните 24 часа направени се...

Респиратори украдени во Шведска откриени во ресторан во Загреб

Дваесет и петгодишен загрепчанец бил фатен со украдени респиратори од Шведска кои сакал да ги препродава, објави хрватски „Индекс“. Момчето е осомничено дека во периодот...

Во Хрватска ќе се издаваат ковид-пасоши од 1 јуни

Хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ денеска на прес-конференција на Главниот штаб зборуваше за дигиталните зелени сертификати, т.н. ковид-пасоши. - Тоа не се пасоши,...