Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат...

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на заразени. Таа додаде дека...

Во Србија 3.339 нови случаи на коронавирус, 16 лица починаа

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 3.339 нови случаи на коронавирус, а 16 лица починале. Тестирани се 14.128 лица. Во болница има 3.876...

Во Босна и Херцеговина голем скок на бројот на заразени со коронавирус

Во Босна и Херцеговина, голем скок на новоинфицирани со коронавирус, соопштуваат официјалните власти. Според податоците на заводот за јавно здравство, по спроведените тестирања на нешто...

Во Србија 3.588 новозаразени со коронавирус, 15 починати

Во последните 24 часа 3.588 лица биле новозаразени со коронавирус во Србија, од 15.074. Како резултат на инфекцијата, починале 15 заболени. Вкупно хоспитализирани се 3.832...

Бугарија ја обвини „Астра зенека“ за „одземање на надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астра зенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто така побара итна распределба...

И покрај масовната вакцинација во Србија, расте бројот на заразени

И покрај новите дози вакцини и сè поголемиот број вакцинирани, експертите во Србија предупредуваат на зголемување на бројот на заразени, а кризниот штаб денеска...

Грција: Нема укинување на мерките од 1 март

Грчките власти соопштија дека нема да можат да ги укинат ограничувачките мерки во пошироката област на Атина од 1 март, како што првично беше...

Во Србија повеќе од 3.000 новозаразени со коронавирус

Во последните 24 часа во Србија се потврдени уште 3.257 случаи на зараза со коронавирус, а 15 лица починале. На апарати за дишење се приклучени...

Србија прва во Европа според бројот на вакцинирани кои примиле по две дози

Во Србија против коронавирус досега се вакцинирани 1.230.836 лица, а 428.202 лица примиле по две дози од вакцината, според податоците на српската Влада, пренесува...

Вучиќ за донацијата на вакцини во Црна Гора: Тие се наши браќа и пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес изјави дека Србија и помогнала на Црна Гора со донирањето на вакцини, бидејќи тоа е нивна обврска кон...