Моќниците од „алијансата на нојот“ остануваат „имуни“ на заканата од коронавирусот

Додека остатокот од светот презема драстични мерки за да го спречи ширењето на пандемијата, четворица моќници стојат настрана, постојано негирајќи ја заканата од коронавирусот,...

Сингапур им забрани на наставниците да користат Зум по забележаните инциденти

Сингапур им ја забрани на наставниците употребата на алатката за видеоконференција Зум, по инцидентите во првата недела од воведувањето карантин, кога училиштата почнаа со...

Писмо од островот на издржливостa: Како Тајван го спречи ширењето на ковид-19

Претседателката на Тајван Цаи Инг-вен го сподели искуството на нејзината земја во борбата со коронавирусот во колумна за магазинот „Тајм“. Таа се осврна на...

Вакцините против ковид-19 на повидок, но не се тоа што мислите

Автори: Греам Вуд и Дејвид А. Шпигел, професор по хемија и фармакологија на универзитетот Јејл Атлантик Сите нови лекови што се развиваат траат долго, но некои...

Тајван го извезува успешниот рецепт против коронавирусот

Покрај тоа што е исклучен од СЗО, Тајван во голема мера успеа да го спречи ширењето на коронавирусот. Иако се соочува со втор бран...

Која е тајната на португалското чудо за справување со ковид-19?

Постојат повеќе различни теории зошто коронавирусот предизвика помалку страдање во Португалија отколку во соседната Шпанија. Најтешко беше да се побие следното тврдење „ние ја...

Ја доби дијагнозата за ковид-19, а потоа и сметката од 35 илјади долари

Кога Дани Аскини од Бостон, САД, почнала оддеднаш да чувствува болка во градите, недостаток на здив и мигрена, се јавила на онкологот кој ја...

Лажни вести за коронавирусот што се шират низ Италија

Додека  Италија се справува со коронавирусот, на социјалните мрежи се шират и дезинформации за тоа како да се реагира на вирусот. Ова се дел од...

Што се крие зад збунувачкиот успех на Јапонија против ковид-19?

Откако беше потврден првиот случај во Јапонија на средината на јануари, здравствените служби ја уверуваа јавноста дека реагирале брзо за да спречат ширењето на...

Виетнам може да дели лекции за справување со заразата

Пристапот на Виетнам во борбата против коронавирусот доби пофалби од Светската здравствена организација, со што азиската држава во која досега нема смртни случаи, покрај...

Watch Beastars 2nd Season Episode 2 (https://animefreak.ws/m/9RLx/ep-2) at AnimeFreak animefreak dragon ball

High School DxD BorN (Dub) (https://crunchyrollfree.com/m/mB3M) Episode 12 at website https://crunchyrollfree.com free eternal summer crunchyroll