Не постои подобро чувство од тоа да се биде дел од решението за ковид-19

Доктор Онјема Огбуагу е специјалист за инфективни болести и вирусолог од Нигерија, како и вонреден професор и директор на програмата за клинички испитувања за...

Волонтирав да бидам заморче за ковид-вакцината и сега се каам

Во мај, Томас Гоки стана волонтер и беше изложен на ковид-19 со надеж дека ќе помогне во патентирањето на потенцијална вакцина за вирусот. Тој...

Да знаев дека ќе бидам толку болен, ќе ја сфатев ситуацијата многу посериозно

Поминаа 182 дена откако 27-годишниот Чарли Расел се разболе од ковид-19 и тој сè уште не може да прави сé што правел порано, пишува...

После шест месеци уште има симптоми на коронавирус

Моник Џексон добила ковид-19 на почетокот на пандемијата, а речиси шест месеци подоцна нејзе сѐ уште не ѝ е добро. Таа водела дневник со...

Сведоштво на прилепчанка која го победи вирусот: Моето лекување беше едно од потешките

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација и било семејството кое ја охрабрувало да...

Сведочење на српските епидемиолози: Доаѓаат со благи симптоми, а за половина час завршуваат на...

Во белградските болници секој ден трае борбата за спас на пациентите коишто се заразени со коронавирусот. Според тамошните лекари, епидемијата е многу полоша сега...

„Алхемијата“ на Тајланд против коронавирусот е нејасна, но дава резултати

Може ли ниската стапка на инфекции од коронавирус да биде припишана на културата, генетиката и на носењето маски? Или е комбинација од сите три? Дали...

Идрис Елба зборуваше за психичката траума и последиците од коронавирусот

Актерот Идрис Елба изјавил дека коронавирусот го истрауматизирал и влијаел врз неговото психичко здравје, пренесува „Скај њуз“. Тој и неговата сопруга Сабрина Даура уште...

Благодарение на коронавирусот добив втора шанса за живот

Авганистанка која го уби сопругот беше ослободена поради пандемијата Во мај, три дена откако Форузан беше ослободена од затвор, таа излезе од куќата на нејзината...

„Ковид-забавата“ се претвори во грешка платена со живот

Триесетгодишен пациент почина откако посетил „корона-забава“ верувајќи дека вирусот е измама, соопштија здравствените власти од американската сојузна држава Тексас, објавува „Гардијан“. - Непосредно пред смртта,...