Забрана за контакти ја става германската демократија на тест

Со воведување на забрана на контакти како нова мерка во борбата против ширењето на коронавирусот, Германија навидум ја става демократијата на тест, судејќи според...

Русија е подготвена да им помогне на САД во борбата против коронавирусот

Русија е подготвена ако е потребно да им помогне на САД во борбата против коронавирусот, изјави денеска рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов. - Шпекулациите...

Американската економија ќе добие помош од два трилиона долари

Американските законодавци постигнаа согласност за пакет за спасување на економијата вреден два трилиона американски долари, соопшти Белата куќа. Економските мерки ќе овозможат директни плаќања на...

Се укинуваат ограничувањата во Хубеи – првото жариште на заразата

Кина денеска ги укина драстичните ограничувања воведени пред неколку месеци во покраината Хубеи, жариштето на пандемијата на коронавирус, која однесе над 18.000 животи во...

Грета Тунберг: Сигурна сум дека имам коронавирус

Шведската активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, вели дека е многу веројатно дека таа се заразила со ковид-19 на неодамнешното патување во...

Пентагон – 174 вработени заболени од коронавирус

Пентагон денеска објави дека 174 вработени имаат коронавирус, односно 41 повеќе од вчера, пренесува „Ројтерс“. Светската здравствена организација објави дека САД би можеле да станат...

Во Велика Британија најголем дневен пораст на починати и заразени

Велика Британија денеска го забележа најголемото дневно зголемување на смртните случаи од Ковид-19, а нагло пораснал и бројот на заразени лица. Бројот на починати се...

Во Италија за 24 часа од коронавирус починале 743 луѓе

Дводневниот тренд на опаѓање на бројот на жртви од коронавирус во Италија денеска е прекинат. За 24 часа починале 743 луѓе. Бројот на смртни случаи...

Олимписките игри одложени за 2021 година

По Европското првенство во фудбал, договорено е  и Олимпијадата во Токио да биде одложена за една година, а двете натпреварувања ќе се одржат во...

Уапсен Германец кој ги лижел држачите и машините за билети во метрото во Минхен

Еден 33-годишник во Минхен, Германија, кој тврдел дека е позитивен на вирусот ковид-19, е уапсен откако се снимил како ги лиже оградите, држачите и...