21.3 C
Skopje
28.9.2020 - 17:25

Во светот активни се речиси осум милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат податоците на страницата за...

Во Кина регистрирани нови увезени случаи на ковид-19

Петнаесет нови увезени случаи на ковид-19 се регистрирани во Кина, објави Националната здравствена комисија.Се наведува дека досега се регистрирани 2.788 увезени случаи. Комисијата соопшти дека...

Полицијата интервенираше на протестите против рестриктивните мерки во Лондон

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги игнорираа предупредувањата за почитување на...

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл Рајан. Тој рече дека властите...

Градоначалникот на Лондон бара да се забрани одењето на гости

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, побара од британскиот премиер, Борис Џонсон, да забрани мешање луѓе од разни домаќинства. Тој повика на тоа како дел од...

Нови мерки поради коронавирусот во Мадрид

Регионалната влада во Мадрид ја прошири блокадата на 45 области во регионот, што ќе стапи на сила в понеделник. Блокадата ќе зафати повеќе од еден...

Кога светот не соработува заедно, вирусот стекнува предност

Кога пандемијата изби и вирусот се рашири низ светот, јавноста се сврте кон Светската здравствена организација (СЗО). Генералниот директор д-р Тедрос Аданом Гебрејесус ја...

Рекордна бројка на новозаразени во европското жариште на вирусот

Велика Британија пријави 6.634 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е рекорден број на заразени за еден ден и е знак дека земјата...

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на ковид-19. Како што рече, коронавирусот во...

Русите тврдат дека вакцинирањето против ковид-19 во Москва поминува без компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од испитувањата по регистрацијата, изјави...