СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренос на ковид-19 преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздух, но се залага за дополнителни...

Руските клинички испитувања на вакцината влегуваат во последната фаза

Руското Министерство за одбрана и Националниот центар за истражување за епидемиологија и микробиологија „Гамалеи“ ја започнаа последната фаза од клиничкото испитување на вакцината против...

Новиот закон ги „ослободи“ пациентите со ковид-19 во Романија

Стотици пациенти заразени со ковид-19 ги напуштија болниците во Романија по судската одлука против задолжително хоспитализирање. Ова уследи откако парламентот одлучи да донесе нов...

САД бележат досега најголем број на новозаболени од коронавирус

Соединетите Американски Држави вчера поставија нов рекорд во дневниот број на заболени од ковид-19, со повеќе од 65.500 нови случаи во изминатите 24 часа. Вкупниот...

Италија ги затвори границите за патници од Македонија и од уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на коронавирусот. Забраната за патување се...

Во светот над 550.000 луѓе починаа од коронавирус, половина се од четири земји

Повеќе од 550.000 луѓе починаа од коронавирус во светот, објави агенцијата Франс Прес. Половина од смртните случаи се регистрирани во четирите земји најпогодени од епидемијата,...

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот на СЗО. Тедрос Гебрејсус истакна...

Италија ќе ги следи отпадните води заради рано предупредување за нов бран на коронавирус

Италија планира да ги следи отпадните води низ целата земја за евентуално рано предупредување за ширење на нов бран на коронавирус, објави Националниот здравствен...

Болницата во Бергамо ја дочека победата

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, 137 дена откако бил примен првиот пациент....

Русија одобри нов лек против коронавирусот

Русија одобри нов антивирусен лек, „коронавир“, за лекување на пациенти со ковид-19, соопшти во средата руската фармацевтска компанија Р-Фарм, во моменти кога бројот на...