Бројот на случаи на ковид-19 е тројно зголемен за еден месец во САД

САД забележаа тројно зголемување на бројот на случаи на ковид-19 во текот на изминатиот месец и постојан пораст во изминатите пет недели - изјави...

Северна Кореја ја тресе ковид-19, пријавени околу 270.000 нови случаи на треска

Северна Кореја пријави уште 269.510 случаи со симптоми на треска и шест смртни случаи во време кога земјата се соочува со ширење на епидемија...

Во САД од ковид-19 починале еден милион луѓе

Бројот на смртни случаи од почетокот на пандемијата на ковид-19 во САД денеска се искачи на еден милион, помалку од две и пол години...

Ким Јонг-ун ја активира војската да разнесува лекови откако ковид-19 и официјално пристигна во...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за ковид-19 во Пјонгјанг, во борбата против првото потврдено избивање на...

ЕМА очекува прилагодените вакцини за омикрон да бидат одобрени за есенските кампањи

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека се надева оти вакцината адаптирана за одредени варијанти на коронавирус, како што е омикрон, ќе биде...

СЗО: Расте бројот на заразени со коронавирус во Африка и Америка

Бројот на заразени со коронавирус во Африка и во САД се зголемува поради ширењето на подвидот на сојот омикрон на ковид-19, изјави Тедрос Аданом...

„Фајзер“ очекува приход од 54 милијарди долари од вакцината и таблетите против ковид-19

Американскиот фармацевтски гигант „Фајзер“ ги потврди проценките за годишните приходи од вакцината и таблетите против ковид-19, првпат откако се пуштени во продажба. Компанијата соопшти дека...

Бил Гејтс: Пандемијата на коронавирус може да направиме да е последната што ќе го...

Американскиот мултимилијардер Бил Гејтс верува дека пандемијата на коронавирус ќе биде последната пандемија што ќе го погоди светот. Гејтс се обрати на конференцијата ТЕД, каде...

СЗО: Продолжува да опаѓа бројот на заразени и починати од коронавирусот на глобално ниво

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека минатата недела на глобално ниво се регистрирани речиси четвртина помалку пријавени случаи на лица инфицирани со коронавирусот. Според СЗО,...

Забележан еден смртен случај и 133 новозаразени од ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.833 тестови, а регистрирани се...