17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 6:43

Радев: Мандатот ќе го врачам кога партиите ќе бидат подготвени

Денот на предавањето на мандатот за формирање на нова бугарска влада ќе биде познат кога партиите ќе гарантираат дека постигнале резултат во преговорите. Ова...

Реџепи го заврши настапот во Токио

Македонската џудистка Арбреша Реџепи го заврши настапот на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио откако загуби од Британката Челси Гил во првото коло, во...

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две дози, 96 биле позитивни на...

Повеќемина загинати и повредени во тешка сообраќајка на автобус во Хрватска

Десет лица загинаа, а десетици се повредени откако автобус со косовски регистерски таблички излетал од патот во тешка сообраќајна несреќа која се случила утринава...

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните извештаи, велат од Владата...

Стејт Департмент: Интерпретацијата на правилата водат кон корупција

Корупцијата е постојан проблем за водење бизнис во Македонија иако законската рамка е главно во согласност со меѓународните стандарди, се вели во најновиот Извештај за...

Бранковски во Токио постави нов државен рекорд

На Олимпискиот турнир во спортско стрелаштво, во дисциплината воздушен пиштол 60, Борјан Бранковски (24) оствари резултат од 573 кругови (или по серии: 94, 93,...

Вапцаров и Антон Попов како вечна инспирација на македонскиот народ

Никола Јонков Вапцаров и Антон Попов засекогаш остануваат врежани во историската меморија на македонскиот народ како изразители и бранители на македонската кауза меѓу двете...

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје – 12, Велес –...

Македонскиот идентитет неспорен и препознатлив на меѓународна сцена

Виктор Бивел зборуваше за методите со кои се служи Грција, повикувајќи се на голем број примери на дискриминација на Македонците од егејскиот дел, наведени...