8 C
Skopje
20.1.2019 - 14:57

Македонија ќе воведе контра мерки доколку Косово не ја повлече одлуката

Македонија и официјално, со допис до ЦЕФТА, ЕУ и Владата на Косово, побара повлекување на времената одлука за зголемување на царините за увозното овошје...

Бизнисмените сакаат партнерски однос со државата

За добри услови за стопанисување, како што велат бизнисмените, не се доволни само брза регистрација на фирма или лесен пристап до финансии, туку се...

АД ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 796.080 евра

АД ЕЛЕМ продаде 12.000 мегават-часови вишок електрична енергија по просечна цена од 66.34 eвра за мегават час. Компанијата соопшти дека вкупниот приход од оваа продажба...

Продажбата на автомобили во Европа со раст од 5,1 отсто на годишно ниво

Продажбата на автомобили во Европа минатиот месец забележа раст од 5,1 отсто на годишно ниво, при што најголем пораст е регистиран во Германија, Франција...

Реконструиран патот Берово-Струмица, инвестиција од 1,6 милиони евра

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ќе ја посетат Струмица, каде ќе...

Вработени од ФЗЦ „11 Октомври“ на протест пред Владата

Вработени од ФЗЦ „11 Октомври“ денеска протестираа пред Владата изразувајќи незадоволство од, како што велат, нерешавањето на случајот со отпуштањето на 120-те работници, кои...

Србија бара итен состанок со Македонија и БиХ поради царините на Косово

Министерот за трговија, туризам и телекомуникации на Србија Расим Љајиќ денеска најави дека ќе побара итен состанок со ресорните министри на Македонија и БиХ...

ЕУ ги повикува земјите членки да се подготват во случај на неуспешен договор за...

Земјите на Европската унија(ЕУ) и компаниите треба да ги „интензивираат подготовките“ за последиците што ќе настапат кога Велика Британија ќе ја напушти ЕУ, посебно...

Голем јаз помеѓу вредноста на набавките на општините

Минатата година, општините потрошиле 80 милиони евра за јавни набавки, што е за 44 отсто помалку од претходната година, покажува базата со податоци за...

Глобалниот долг драстично порасна

По десетгодишното задолжување предизвикано од достапноста на кредити со пониски камати по финансиската криза во 2008 година, долгот на пазарите во развој се зголеми...