5 C
Skopje
19.11.2018 - 21:24

Се бара начин за полнење на пензискиот фонд

Eдностраните решенија ќе елиминираат еден проблем, но истовремено ќе предизвикаат друг, потребна е добра анализа по сектори и да се направи комбинирано и сеопфатно...

МЕР: Продолжува изградбата на гасоводот на Водно

Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР) денеска соопшти дека почнаа активностите за продолжување на изградбата на магистралниот гасовод откако е...

Субвенциите само ги крпат дупките во земјоделството

За да остварат некаков профит, некои од земјоделците се одлучуваат производот на нашиот пазар да го продаваат на црно, а тие што сѐ уште...

Сугарески: Oд ноември непречен железнички сообраќај меѓу Македонија и Грција

За половина година се очекува да заврши изградбата на пругата Битола-Кременица со која се овозможува железничко поврзување меѓу Македонија и Грција. Пругата е во должина...

Тевдовски: ЕУ вложува во проекти за подобрување на услугите во општините

Општините треба да вложуваат за граѓаните да добиваат подобри услуги и да спроведуваат проекти за чие финансирање, кое покрај тоа е што е обврска...

Бензините и дизелот поскапуваат за два денара

Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на бензините Еуросупер 95 и Еуросупер 98, како и на Еуродизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство...

Заев: Граѓаните да не се плашат од новиот закон за УЈП

Најновиот закон за Управата за јавни приходи, со кој се предвидува УЈП да има слободен пристап до банкарските сметки на граѓаните е процес финансиран...

САД им се заканија со санкции на компании што инвестирале во „Северен поток 2“

Вашингтон го повтори предупредувањето дека може да воведе санкции за западноевропски компании кои инвестирале во рускиот гасовод „Северен поток 2“ кон Германија. Според американската Влада,...

ММФ предвиде раст на грчката економија од два отсто

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги ревидираше своите предвидувања за развојот на грчката економија. Прогнозата за Грција е вклучена во извештајот на ММФ за Перспективите...

Туризмот во Белгија се врати на ниво од пред исламистичките напади

Белгиските власти информираат дека бројот на странски туристи кои ја посетуваат земјата се искачил на нивото на кое беше пред исламистичките напади во 2016...