-2 C
Skopje
23.2.2019 - 12:25

УЈП: Неиздавањето фискални и сомнителните сторнирања остануваат најчести злоупотреби

Неиздавањето фискални сметки и сомнителното сторнирање на сметките се најчестите злоупотреби што ги открила Управата за јавни приходи (УЈП) во последните контроли што ги...

Реконструиран патот Берово-Струмица, инвестиција од 1,6 милиони евра

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ќе ја посетат Струмица, каде ќе...

С-ПЛАН – ненаменски потрошувачки кредит со мешовито животно осигурување од Винер Лајф

Шпаркасе Банка Македонија со својата најнова промотивна кампања го претстави новиот ненаменски потрошувачки кредит С-ПЛАН, кој за разлика од другите слични понуди на пазарот...

Старбакс пристига во Србија

Најголемиот оператор на ресторани во централна Европа, АмРест Холдингс СЕ, најави дека планира да отвори Старбакс локали во Србија. Првиот се очекува во Белград...

Отворен Саемот за мебел, околу 70 изложувачи и над 150 брендови

Од денеска до недела во комплексот ВИП арена Борис Трајковски се одржува 44. Саем на мебел на кој граѓаните ќе можат да ги видат...

Експресниот пат Штип-Радовиш ќе биде готов пред рокот

Забрзано се гради експресниот пат Штип-Радовиш, којшто ќе биде готов и пред предвидениот рок од три години. Увид во градежните работи денеска направија министерот за...

ССК: Новата економска платформа ќе ги поврзе бизнисите на Македонија и Кина

Поврзување на над 20.000 македонски компании со кинески инвеститори треба да овозможи новата економска платформа, проект што денеска, во рамки на Економскиот форум на...

Анѓушев: Раст на странските инвестиции во првата половина на годинава

Странските директни инвестиции во првите шест месеци од годинава достигнаа 327 милиони евра или 218 отсто повеќе од просекот во последните три години. Ова...

Блокада на влезот во Струмица против отворање на Рудникот „Иловица-Штука“

Со двочасовна блокада на крстосницата на влезот во Струмица од правците на Валандово и граничниот премин Ново Село, активистите на Здружението „Здрава котлина“ и...

„Еуромакс Ресурцес“: Експлоатацијата на рудникот Иловица ќе биде без последици по здравјето на луѓето...

Менаџментот на „Еуромакс Ресурцес“, компанијата концесионер на рудникот за бакар и злато „Иловица-Штука“, тврди дека добива поддршка од локалното население за плановите за работа,...