17.2 C
Skopje
18.6.2019 - 1:25

Се бара решение за регистрацијата на пензионерите во УЈП за годишната даночна пријава

Во Управата за јавни приходи се бара решение за пензионерите во однос на системот за регистрација за годишните даночни пријави. Министерот за финансии Драган...

Индустриското производство во септември зголемено за 4,5 проценти

Индустриското производство во септември е зголемено за 4,5 проценти во споредба со истиот месец лани, а зголемување од пет проценти има и за периодот...

Капиталните расходи секогаш на нишан на буџетскиот ребаланс

Неопходно е Владата и Министерството за финансии да го ревидираат методот на проектирање на капиталните расходи во буџетот, да ја напуштат политиката на свесно...

Биткоинот ја загрозува борбата против глобалното затоплување, тврдат научници

Побарувачката за биткоини би можела да ги поништи глобалните напори за ограничување на глобалното затоплување, бидејќи оваа попопуларна дигитална валута бара огромни количини на...

Од четврток авиолинија Скопје-Атина

На Скопскиот аеродром в четврток (1 ноември) во 18 часот ќе биде одбележано воспоставувањето на директни летови помеѓу Скопје и Атина од страна...

Бензините поевтинуваат за 3,5 денари, дизелот за 1,5 денари

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се намалуваат од 3,5 денари до 1,5 денари. Најмногу се намалува Еуросупер БС-98, односно за...

Буџетот ќе им помогне на општините

Ребалансот на буџетот ќе обезбеди поддршка за 51 процент од пријавените а неплатени обврски на општините. Три милијарди денари се проектирани за училиштата, градинките,...

Македонија може да стане отпад на стара ИКТ опрема од западните земји

Ако не се регулира увозот на стара ИКТ опрема од западните држави, Македонија може да стане отпад на стара опрема, предупредуваат од Групацијата на...

Тевдовски: Со ребалансот минимална корекција на приходите и расходите

Во матичната собраниска Комисијата за финансирање и буџет почна расправата по предложениот ребаланс на буџетот за 2018 година со кој се врши минимална корекција...

Виното „Розе“ на „Стоби“ ги освои критичарите на „Вашингтон пост“

Виното „Розе“ од бербата 2017 на винаријата „Стоби“ се здоби со многу значајно признание од влијателниот американски весник „Вашингтон пост“, кој на своите читатели,...