6 C
Skopje
21.2.2019 - 21:39

Деведесет отсто од вработените по Рамковен ќе бидат распределени во јавниот сектор

Деведесет проценти од вкупно 958 луѓе вработени по Рамковен договор, опфатени со првата фаза, веќе ги потпишале решенијата за прераспределба во државните институции. Од...

Опаѓа извозот на конфекциски производи

Бројот на работниците секоја година опаѓа и ваквата состојба ги обесхрабрува сопствениците да вложуваат во нова опрема и во модернизација, што исто така е...

„Амазон“ го надмина „Мајкрософт“ на листата највредни компании во САД

„Амазон“ го надмина „Мајкрософт“ на листата највредни компании во САД со чии акции јавно се тргува, откако превирањата на берзите доведоа до промена на...

Почнуваат саемите за градежништво, Технома и Realexpo

Од денеска до недела во ВИП Арената „Борис Трајковски“ ќе се одржат 15. Меѓународен саем за градежништво и 8. Саем на недвижности и инвестиции...

Инфлацијата во Венецуела е речиси 25.000 проценти

Инфлацијата во Венецуел е речиси 25.000 проценти во изминатите 12 месеци, јави ДПА. Финансиската комисија во Парламентот соопшти дека инфлацијата за тој едногодишен период (до...

Поднесени 314 пријави за штети на посевите од невремето во Гевгелиско

Во утврдениот рок за поднесување барања за штети од невремето со град, денеска заклучно со 16 часот во канцелариите во Гевгелија, Негорци и Миравци...

ЕЛЕМ: Дефект на трафостаница на МЕПСО причина за испадот на блок 3 во РЕК...

Причина за испадот на третиот блок на РЕК Битола е експлодиран струен мерен трафо на 400-киловолтниот далновод кон Скопје во трафостаницата Битола - 2...

Поддршка од „Бортас“ за младите претприемачи за купување деловен простор

Градежната компанија „Бортас“ започнува нов проект за поддршка на сите микро, мали и средни претпријатија што се во потрага по сопствен деловен простор. Препознавајќи го...

Во Македонија работат 200 фирми со германски капитал

Економско-трговските релации помеѓу Македонија и Германија, можностите за нивно натамошно унапредување и поголемо искористување на потенцијалите за инвестирање во Република Македонија од страна на...

Николовски: Косово веднаш да ја повлече одлуката за зголемени царини

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски очекува Косово веднаш да ја повлече одлуката за зголеменото царинење на овошјето и зеленчукот воведена вчера. Како што рече денеска,...