3 C
Skopje
18.11.2018 - 13:45

Поддршка од „Бортас“ за младите претприемачи за купување деловен простор

Градежната компанија „Бортас“ започнува нов проект за поддршка на сите микро, мали и средни претпријатија што се во потрага по сопствен деловен простор. Препознавајќи го...

Производителите на пченица бараат интервентен откуп од државата

Интервентен откуп на пченицата, иако е доцна, побараа производителите на лебното зрно од Пелагонискиот, Полошкиот и од Скопскиот регион на денешната средба во Прилеп...

Нафтата падна поради зголеменото американско производство, плановите на ОПЕК

Цената на нафтата забележа пад при отворањето на неделното тргување денеска, и покрај наближувањето на летото со вообичаено повисоката побарувачка во овој период. Брент нафтата...

Граѓански организации бараат да се повлече службената регистрација на физички лица како ДДВ-обврзници

Тринаесет граѓански организации бараат од Владата да ја повлече законската обврска со која Управата за јавни приходи треба да врши службена регистрација на физичките...

Ограничената инфраструктура го кочи транспортот

Во 2017 година, патниот товарен превоз доминира со учество од 96,4 отсто, во споредба со товарниот превоз со железница, додека во 2012 година тоа...

„Дизни“ купува дел од „Фокс“ за 71,3 милијарди долари

Акционерите на компанијата „Фокс“ („Twenty-First Century Fox“) ја одобрија продажбата на делот за забава на компанијата „Дизни“ за 71,3 милијарди долари. Со тоа во сопственост...

На компаниите им е потребна поддршка при креирање нови производи

Од Стопанската комора на Македонија очекуваат 10 до 15 компани да поминат конкретна теоретска обука, а во пет да бидат спроведени таканаречени индивидуални инхаус-обуки...

Бензините поскапуваат за денар, дизелот за половина денар

Малопродажната цена на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за денар, а на дизелот за половина денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката...

Сет закони со директни поволности за граѓаните и за фирмите

Министерството за финансии подготви или стави во примена осум закони што нудат директни поволности за граѓаните и за фирмите, информираа вчера од Министерството. Граѓаните повторно...

Николовски: Министерството за земјоделство ќе инвестира во науката за производство на ориз

На следната седница на Владата ќе бидат донесени нови мерки во земјоделството, а тие конкретно ќе се однесуваат на производството на ориз и на...