-1 C
Skopje
22.2.2019 - 3:33

Падот во градежништвото ја урива економијата

Откако градежниот сектор во првиот квартал годинава се соочи со сериозен пад од 37 отсто, главно поради застој на градежните работи во нискоградбата во...

Раст на кредитите и депозитите, најмногу кај домаќинствата

И кредитите и депозитите во јули забележале раст. Податоците на НБРМ покажуваат дека на годишно ниво растот на депозитите е 11,3 проценти, додека на...

Владата ќе расправа за изградбата на пругата Куманово-Бељаковце

Владата денеска на седница треба да расправа за состојбата на проектот за рехабилитација на железничката делница Куманово-Бељаковце на Коридорот 8, која ќе ја презентира...

Анѓушев на средба со германска стопанска делегација

Размената меѓу Македонија и Германија годинава би можела да достигне до четири милијарди евра, беше посочено на денешната средба во Скопје меѓу вицепремиерот за...

Тринаесет апликации на повикот за формирање бизнис акцелератори за млади

Пристигнати се 13 апликации на јавниот повик за формирање бизнис акцелератори за млади, прединвестициска програма и инвестиции за старт ап компании на Фондот за...

Тевдовски: Продолжува трендот на раст на платите, на годишно ниво 1.400 денари

Растот на просечната плата во јуни годинава во однос на јуни лани од 6,1 процент за министерот за финансии Драган Тевдовски е сериозен раст.   -...

Николовски: Проблемот со откупот на сливите е наметнат и политички инструиран

Проблемот со откупот на сливите е наметнат и е резултат на неконзистентните, популистички, погрешни и криминални политики што биле водени во претходните 11 години, истакна денеска министерот...

АХВ дошла до список од 30 производители на генетички модифициран ориз

По добиен список од 30 можни производители на генетички модифициран ориз, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) вчера ги продолжи контролите на терен. Како што...

Просечната плата во јуни 24.203 денари, забележала раст од 6,1 отсто

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во јуни 2018, изнесува 24.203 денари и бележи раст во однос на јуни лани од 6,1...

Скратено работно време само во сивата економија

Уделот на луѓето што работат со скратено работно време во ЕУ се зголемил на 19 отсто во 2017 година. Интересот за скратено работно време...