29 C
Skopje
24.9.2018 - 13:58

Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

На малите и средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Евопската инвестициска банка, ЕБОР...

Анѓушев: Се фокусираме на инфраструктурните проекти

Извештајот на Европската комисија многу јасно, точно и прецизно ја отсликува состојбата на македонската економија, а Владата, согласно прекпраките, ќе работи посветено на инфраструктурата...

Ќе се санира свлечиштето меѓу Наколец и Штрбово

Јавното претпријатие за државни патишта наредната недела ќе распише тендер за санација на свлечиштето меѓу селата Наколец и Штрбово, информира при денешната посета на...

Заврши реконструкцијата на делници од патот Струмица-Берово

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска објави дека е завршена реконструкцијата на делници од патот Струмица-Берово. Двете делници од село Дабиле до...

Штетите од сушата во Германија проценети на неколку милијарди евра

Штетите врз германското земјоделство предизвикани од сушата и жешкото време изнесуваат „неколку милијарди евра“, изјави претседателот Здружението на земјоделците на Германија, Јоаким Рукид. Според него,...

Александре де Ротшилд ќе ја предводи познатата банкарска династија

Најпознатата европска банкарска династија Ротшилд именуваше нов претседател на својата семејна инвестициска банка. Александре де Ротшилд (37) ќе го замени својот татко Давид де Ротшилд...

Американски „Теламон“ влегува во Македонија со инвестиција од 11 милиони долари

Мултинационалната компанија „Теламон“ од САД денеска го потпиша договорот за реализација на својата инвестиција во Македонија која ќе достигне до 11 милиони евра. Ќе...

Почнува 48-часовниот Фин хакатон во Министерството за финансии

Во Министерството за финансии денеска попладне почнува првиот Фин хакатон на кој над 70 млади лица ќе работат на развивање апликација што ќе ја...

Царинските управи на Македонија и на Србија разговараа за развој на соработката

Можностите за поголем развој на воспоставената соработка и функционирањето на двете администрации беше целта на средбата на претставници на царинските управи на Македонија и...

ЕК: Македонската економија е на вистински пат

Министерот Тевдовски ја потврди проекцијата на Владата за економски раст од 3,2 отсто. Тоа е во согласност со ревидираната проекција на Европската комисија и...