12 C
Skopje
16.11.2018 - 17:29

ЕК: Косовските царини имаат негативен ефект врз регионалната трговија

Европската Комисија бара итни појаснувања од косовската Влада за воведувањето царини врз овошјето и зеленчукот, јави дописничката на МИА од Брисел. Испратено е писмо до...

Три денари интервентна субвенција за производителите на јаболка

Интервентна субвенција од три  денари за килограм ќе добијат производителите на јаболка што ќе го предадат своето производство кај регистрирани откупувачи најдоцна до 25 декември...

НБРМ: Поповолна состојба во економијата во вториот квартал

Состојбата во економијата е малку поповолна од првиот квартал, смета советот на Народната банка на Република Македонија. Од НБРМ истакнаа дека по олабавувањето на...

Сугарески очекува повеќе авиокомпании на повторениот повик за евтини летови

На седница на Владата задутре се очекува да биде усвоена уредба за распределба на финансиии за нискобуџетни авиокомпании и по нејзино објавување во Службен...

Поддршка од „Бортас“ за младите претприемачи за купување деловен простор

Градежната компанија „Бортас“ започнува нов проект за поддршка на сите микро, мали и средни претпријатија што се во потрага по сопствен деловен простор. Препознавајќи го...

Производителите на пченица бараат интервентен откуп од државата

Интервентен откуп на пченицата, иако е доцна, побараа производителите на лебното зрно од Пелагонискиот, Полошкиот и од Скопскиот регион на денешната средба во Прилеп...

МЕР: Продолжува изградбата на гасоводот на Водно

Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР) денеска соопшти дека почнаа активностите за продолжување на изградбата на магистралниот гасовод откако е...

Компаниите кои лани инвестирале и вработиле луѓе можат да аплицираат за поврат на средства

Сите компании што инвестирале и што вработиле луѓе во текот на 2017 година, од денеска до крајот на јуни може да аплицираат за поврат...

Штрајк во Грција, парализиран поморскиот сообраќај

Поради 24 часовен штрајк, денеска се закотвени во пристаништата сите грчки бродови на Поморската федерација на Грција. Како што јави дописничката на МИА од...

„Дизни“ купува дел од „Фокс“ за 71,3 милијарди долари

Акционерите на компанијата „Фокс“ („Twenty-First Century Fox“) ја одобрија продажбата на делот за забава на компанијата „Дизни“ за 71,3 милијарди долари. Со тоа во сопственост...