4 C
Skopje
22.2.2019 - 11:37

Мексико и САД близу до договор за нова НАФТА

Мексико и САД се блиску до склучување прелиминарен договор за новиот Договор за Северноамериканската зона за слободна трговија  (НАФТА), кој потоа треба да го потпише...

Тевдовски: Капиталните инвестиции се ниски поради наталожените проблеми од минатата власт

Капиталните инвестиции се ниски, но сите останати макроекономски фундаменти се со одлични движења, истакна вечерва министерот за финансии Драган Тевдосвски во интервју за телевизија...

Со новите измени на законот за стечајци уште 1.600 лица ќе можат да добијат...

Нови измени на т.н. закон за стечајци разгледуваше денеска собраниската Комисија за труд и социјална политика, кои треба да овозможат правото на надомест да...

Либерализација на струјата стартува од 1 јануари – останува евтината струја

Нема одложување на либерализацијата на пазарот на електрична енергија. Од 1 јануари следната година и домаќинствата слободно ќе може да избираат од кого ќе...

Се очекуваат повеќе авиокомпании на новиот повик за евтини летови

Владата усвои уредба за начинот и за критериумите со кои ќе им доделува субвенции на авиокомпании за евтини авиолинии, како и програма за определување...

Се разгорува трговската војна меѓу САД и Кина

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп воведе денеска нови царини за кинески производи. Царините се од 25 отсто и се за увозни стоки вредни...

„Ер Албанија“ од почетокот на септември почнува со летови

Албанскиот национален авиопревозник „Ер Албанија“ првиот лет ќе го има во првата недела од септември. Тоа го соопшти албанскиот премиер Еди Рама, кој постираше...

Граѓаните се жалат на манипулации со сезонските попусти

Во екот на летната распродажба граѓаните укажуваат на лажни попусти бидејќи, како што велат, на рекламите и на излозите се наведуваат големи попусти, а...

Цените на нафтата продолжуваат да растат

Цените на нафтата денеска го надминаа нивото од 74 американски долари на меѓународните берзи, поттикнати од неочекуваниот пад на резервите во САД и...

Откупот на сливите минимален

Залудни ќе бидат три денари субвенција за сливите ако нема откуп и ако родот остане на нивите, реагираа производителите од Делчевско откако Министерството за...