14 C
Skopje
21.9.2018 - 4:27

Форд ќе го зголеми производството на „Линколн“ во Кина до 2022 година

Автомобилската компанија Форд денеска најави дека до 2022 година ќе го зголеми производството на автомобили во Кина под брендот „Линколн“ со уште пет нови...

Македонија и Србија со заеднички граничен премин на Табановце

Македонија и Србија први во регионот постигнаа договор за олеснување на сите постапки за пренос на стока и патници на граничните премини, изјавија македонскиот...

Седма годишна истражувачка конференција на НБРМ во Охрид

Седматa годишна истражувачка конференција се одржува денеска во Охрид, во организација на Народната банка на Република Македонија. На конференцијата учествуваат претставници на централните банки на...

Бошњаковски: Владата внимателно ја следи ситуацијата со увозот на челик во САД и во...

Владата внимателно ја следи состојбата со најавите за ограничен увоз на челик во САД и во Европската Унија и, во согласност со развојот на...

Од Македонија се иселени 25 отсто од популацијата

Земјите од Западен Балкан мора да достигнат пораст од пет отсто за да можат за 20 години граѓаните од ова поднебје да го имаат...

Иванов: Македонија и Турција да ја зголемат трговската размена и инвестициите

Македонија и Турција можат многу повеќе да направат и во инвестициите и во трговската размена, истакна претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање пред турските...

Анѓушев и Сугарески во работна посета на Србија

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе престојуваат во службена посета во Белград каде...

Ново пријателство на „Еуроимпекс“ и МОБ во пресрет на Мајските оперски вечери

Во пресрет на овогодинешните 46. по ред Мајски оперски вечери, Македонската опера и балет подготвува прекрасни доживувања за љубителите на уметноста под мотото #ГоСлавимеПучини. По повод 160...

Проблемот со брашното останува отворен до предвидениот рок за решение

До 14 април, кога завршува рокот во рамки на кој Мешовитиот комитет треба да излезе со решенија за унапредување на размената меѓу Македонија и...

АХВ: Пред Велигден поништени како небезбедни 31.000 јајца

Повеќе од 31.000 јајца се поништени како небезбедни во инспекциските контроли пред велигденските празници, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Спроведени биле 181 вонредни,...