28.7 C
Skopje
23.7.2019 - 16:09

Македонскиот бренд Пелистерка со милион продадени единици во Бугарија

Газираната вода на македонскиот бренд Пелистерка за само една година, ја престигна бројката од 1.000.000 единици на бугарскиот пазар. Во конкуренција со многу домашни...

Инвестициите од Фејсбук и Гугл за Заев се извесни, за Милошоски експериментални

Инвестициите од Фејсбук и Гугл се можни да се реализираат во Македонија. Ова е извесна можност и штом ќе имаме податоци ќе излеземе пред...

СБ: Македонија има потенцијал за забрзан економски раст

Македонија има потенцијал да стане земја со високи приходи, за што е потребен одржлив економски раст, како и да го искористи историскиот момент за...

Трговскиот дефицит ја нагризува државата и однатре и однадвор

Огромниот дисбаланс помеѓу увозот и извозот што со години резултира со трговски дефицит, од близу две милијарди евра, штетно се одразува врз домашната економија,...

Поврзани ТАП и ТАНАП гасоводите

На церемонија на границата меѓу Грција и Турција беше извршено поврзување на „Трансјадранскиот гасовод“ (ТАП) и „Трансанадолскиот гасовод“ (ТАНАП). Како што јави АНА-МПА, на церемонијата...

Безос и натаму најбогат човек според Форбс

Листата на Форбс на најбогати луѓе во светот ги ажурираше најновите податоци за 2018 година, но и натаму на прво место е основачот на...

Пожарите во Калифорнија ќе ги чинат осигурителните компании над 10 милијарди долари

Штетата од неодамнешните шумски пожари во Калифорнија, осигурителните компании ќе ги чини повеќе од 10 милијарди долари, процени германската фирма за реосигурување „Минхен Ре“,...

Анѓушев: Новиот закон за енергетика ќе донесе инвестиции

Македонија во целост и навреме ќе ги заврши сите обврски кои произлегуваат од новиот Закон за енергетика што беше донесен во мај годинава со...

Кина го отвора пазарот за странски инвеститори

Кина ќе им дозволи на странските инвеститори пристап до кинескиот пазар и ќе ја засили заштитата на интелектуалната сопственост, најави во Мадрид кинескиот претседател...

Нова неодолива понуда од Неотел

Технологијата на поврзување со оптички кабел во моментов е најсовремениот начин на поврзување на интернет. Преку неа, интернетот е најбрз и најстабилен, а брзината...