14 C
Skopje
15.11.2018 - 18:30

Наскоро со законско решение ќе се олеснува регистрацијата на пензионерите во УЈП

Управата за јавни приходи најавува брзо законско решение што ќе содржи олеснителни околности за регистрација на пензионерите во Управата за јавни приходи поради новиот...

Скриените трошоци и понатаму товар за компаниите

Истражувањето, спроведено од Центарот за економски анализи, покажало дека на ниво на целиот градежен сектор компаниите годишно во просек имаат трошоци од по 959.755...

Мисија на ММФ ќе врши годишен преглед на македонската економија

Годишен преглед на македонската економија ќе спроведе Мисијата на меѓународниот монетарен фонд, предводена од Џесмин Рахман, која престојува во Македонија од денеска до 16...

Џенерал Електрик и Ролс Ројс во потесен избор за добавувач на мотори за кинеско-рускиот...

Американската компанија Џенерал Електрик и британската Ролс Ројс влегоа во потесниот избор на можните добавувачи на моторот на новиот руско-кинески авион што во завршната...

Tрет повик за нускобуџетните авиокомпании, но со олеснети критериуми

Објавен ќе биде трет јавен повик за нискобуџетните авиокомпании, но овојпат со олеснети критериуми, одлучи Владата. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција информира дека...

Бизнисмените стравуваат од намалување на конкурентноста

Доколку се реализира прогресивното оданочување, тоа ќе има негативни последици врз целата бизнис-заедница, со тоа што ќе се зголеми сивата економија и ќе се...

Никола Мотор претстави камион на водород за европскиот пазар

Американскиот производител на електрични камиони Никола Мотор ја претстави третата верзија на својот влекач на погон на водород што ќе биде наменет за европските...

Пивара Скопје: Неколкумина вработени се пожалија на стомачни проблеми, се испитуваат можните причинители

Пивара Скопје во врска со случајот за можно труење со храна на вработени во таа компанија, за што попладнето информираше и Агенцијата за храна...

СКМ: Владата да го одложи воведувањето на прогресивното оданочување

Стопанската комора на Македонија останува на ставот дека треба да се одложи воведувањето на прогресивното оданочување. Смета дека на таа реформа треба...

МАСИТ: Владината даночна реформа ќе го продлабочи јазот меѓу богатите и сиромашните

Владината даночна реформа ќе поттикне даночно затајување и ќе го продлабочи јазот меѓу богатите и сиромашните, ќе изврши пенализација на луѓето кои напорно работат...