Преку трите линии бескаматни кредити од Развојната банка обезбедени 44,1 милиони евра за стопанството

Преку трите кредитни линии, Ковид 1, 2 и 3, од Развојната банка на Северна Македонија, обезбедени се ликвидни средства во вкупен износ од 44,1...

Бизнис инфо

Дизелот поскапе за половина денар Цената на дизелот и екстра лесното масло за домаќинство се зголеми за половина денар, а бензините останаа со иста цена,...

Бизнис-инфо

Сѐ повеќе се бараат користени паметни телефони Секоја година во светот се зголемува побарувачката на користени паметни телефони, така што лани, во однос на 2018...

Поскапеа цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек 0,84 отсто...

Бизнис – инфо

„Фејсбук“ ќе ги наградува корисниците што ќе помагаат во тестирањето „Фејсбук“ има намера да им плаќа на корисниците за снимка на гласот што ќе се...

Бизнис – инфо

Канадски компании се откажуваат од рекламирање на Фејсбук Канадски компании се приклучуваат кон групата светски брендови што решија да не се рекламираат на „Фејсбук“ поради...

Народна банка порачува дека економијата е стабилна

Економските текови се стабилни, а согледувањата за амбиентот за спроведување на монетарната политика се непроменети во однос на претходната оцена. Неизвесноста и ризиците од...

Бизнис – инфо

Германската економија стагнирала на крајот на 2019 година Германската економија стагнирала во четвртото тримесечје во 2019 година поради падот на извозот и намалената лична и...

Бизнис самитот „Македонија 2025“ ќе се одржи во дигитална форма

Деветтото издание на Самитот „Македонија 2025“, за првпат ќе се одржи во хибридна/дигитална форма од 1 до 3 декември 2020 година преку онлајн конференциската...

Костадиновска: Со ребалансот обезбедена е поддршка за здравствените работници и економијата

Ребалансот на Буџетот за 2020 обезбедува силна поддршка за справување со здравствените но и економски последици од коронавирусот, истакна на прес-конференцока, пратеничката од СДСМ,...