23.1 C
Skopje
23.7.2019 - 1:17

Годинава ќе јадеме поскапи сливи, кајсии и праски

Новиот снежен бран и ниските температури што ја зафатија Македонија нема да предизвикаат значителни оштетувања кај земјоделските култури, вели агрометеоролог од Управата за хидрометеоролошки...

Девизниот прилив од туризмот годинава ќе изнесува 24 милијарди денари

Вкупно 26,5 проценти поголем девизен прилив оствари туризмот во првиот квартал годинава за разлика од истиот период лани. Очекувањата се дека 2018-та ќе заврши...

МФ: Со праведното одданочување и социјалната реформа до фер општество за сите

Со воведувањето на праведен, прогресивен данок во Македонија ќе се обезбедат дополнителни средства за воведување на минимален гарантиран приход. Со ова, најдоходовните граѓани ќе...

Саудиска Арабија ќе гради рафинерија во Пакистан вредна 10 милијарди долари

Саудиска Арабија планира да изгради рафинерија за нафта од 10 милијарди долари во пристанишниот град Гвадар во Пакистан. Тоа го најави министерот за енергетика...

Скриените газди на фирмите ќе излезат на виделина

Годинава ќе почне да функционира регистарот со кој ќе се евидентираат физичките лица, сопственици на правни субјекти, кои ги поседуваат или контролираат фирмите. Ова...

Пократок сон за поевтина струја

Најголема потрошувачка на електрична енергија кај домаќинствата во јануари, февруари и март е забележана во периодот од 14 до 16 часот, како и од...

„Диамед“ го престави својот успех и најави ребрендирање

ПЗУ Специјална болница по нефрологија со дијализа „Диамед“ е првата Македонска приватна специјална болница, која им склучено договор со Фондот за здравствено осигурување. Медицинскиот персонал...

УЈП во контрола за неиздавање на фискални сметки

Најзабележителни неправилности кои од почетокот на мерката за поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ ги пријавиле граѓаните на бројот 198 се неиздавање на...

Се става во функција целокупното земјоделско земјиште

Измените на Законот за земјоделско земјиште се сериозна реформа на секторот и начин за отстранување на сите проблеми во доделувањето на државно земјоделско земјиште...

Аплицирање за избор на универзален снабдувач со електрична енергија до 3 декември

Компаниите снабдувачи со електрична енергија најдоцна до 3 декември треба да аплицираат на јавниот тендер за избор на универзален снабдувач со електрична енергија што...