3 C
Skopje
20.1.2019 - 12:30

Синдикатот на „Саса“ во среда ги почнува преговорите со менаџментот на рудникот

Синдикатот на вработените во рудникот „Саса“ членка на МЕСО - Мултиетничкиот синдикат за образование на РМ во среда ќе ги започне преговорите со менаџментот...

Патниците имаат право на обесштетување од туристичките агенции

Здружението за угостителство и туризам бара лиценцата за туристичка дејност да се реобновува на периодот од две, односно три години и на тој начин...

Удвоена продажбата на електрични возила во Кина

Месечната продажба на „возила на новата енергија“, како што во Кина се нарекуваат електричните возила и хибридите, се удвои во април на 82.000, соопшти...

Мантованели: Инвестициите во Македонија исчезнаа поради политичката криза

Политичката криза имаше сериозно влијание врз македонската економија, таа доведе до исчезнување на инвестициите од формулата за развој, а секако во земјата е пожелно...

Анѓушев: Државата мора да ги задржи своите права доколку не се исполнуваат обврските

Владата мора да покаже капацитет да се грижи за правната држава и да ги третира сите економски субјекти подеднакво, да ги поддржи доколку ги...

Трамп уверен дека САД и Кина нема да влезат во трговска војна

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази увереност дека Кина ќе ги отстрани трговските бариери и ќе биде постигнат договор меѓу двете земји, за да...

Финска ја одобри изградбата на Северен поток 2 низ нејзина територија

Финските власти дадоа конечна дозвола за изградба и користење на територијалните води на државата за рускиот гасовод Северен поток 2. Гасоводот, кој се протега од...

ЕДС на Анѓушев продадена на грчкото Електростопанство – ППЦ

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев соопшти дека ја продал својата ЕДС, на грчкото Електростопанство – ППЦ, за сума од 4,8 милиони евра. -...

Годинава овошките поштедени од априлски мразеви

Во претходните две години земјоделците во Македонија никогаш нема да ги заборават 21 и 22 април, деновите кога надворешните температури дебело паднаа под нулата,...

Новите полимерни пари од утре во промет

Се повлекуваат книжните 10-ки и 50-ки од промет. Утре граѓаните ќе можат да ги користат новите полимерни банкноти со оваа вредност или монетите. Книжните ќе...