14 C
Skopje
26.9.2018 - 11:06

Првпат издадена државна обврзница со рок на достасување од 30 години

Државна обврзница со време на достасување од 30 години денес за првпат е издадена на македонскиот пазар на капитал. Ова е сигнал за довербата...

НБРМ ги претстави првите полимерни банкноти

Народната банка на Република Македонија(НБРМ) го претстави на јавноста првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15 мај годинава...

Тевдовски: Годинава сериозен пресврт и раздвижување на македонската економија

Министерот за финансии Драган Тевдовски смета дека македонската економија оди во добра насока и очекува сериозен пресврт и нејзино раздвижување годинава. Тој во интервју за „Гласот...

Почна Дигиталниот самит во Скопје

Македонија денеска и утре е домаќин на Првиот дигитален самит на земјите од Западен Балкан, кој е првиот од серијата настани од овој тип...

Од Македонија се иселени 25 отсто од популацијата

Земјите од Западен Балкан мора да достигнат пораст од пет отсто за да можат за 20 години граѓаните од ова поднебје да го имаат...

Трамп уверен дека САД и Кина нема да влезат во трговска војна

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази увереност дека Кина ќе ги отстрани трговските бариери и ќе биде постигнат договор меѓу двете земји, за да...

Штрајк на вработените во француските железници

Службите на француските железници се десеткувани денеска, на првиот ден од штрјаковите кои би можеле да потрајат и три месеца и да станат тежок...

Ердоган: Турција годинава со висок економски раст

Турција ќе достигне висок економски раст оваа година и ќе ја остави својата врата „ширум отворена“ за меѓународните инвеститори, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип...